حکم حقوقی

حکم حقوقی


شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی یا حتی خصوصی بعد از طی مراحل مشخص، اقدام به جذب نیروی انسانی مورد نیاز خود می‌کنند.

جذب، استخدام و شروع به کار افراد در هر مجموعه نیازمند طی مراحل، روال قانونی و اداری مربوط به همان سازمان بوده که یکی از آنها صدرور حکم حقوقی و حکم کارگزینی است

که حاوی نکات، اطلاعات حقوقی و استخدامی مهمی برای فرد و سازمان مربوطه است.

برای دسترسی به این بخش میتوانید از منوی کارپول > اطلاعات پایه ای > احکام حقوقی وارد شوید.همه کسانی که طبق قرارداد مشخص و تابع نهادهای قانونی در شرکت، کارخانه، اداره و … مشغول کار می باشند دارای بیمه هستند.

برای بیمه کردن این افراد مبلغی را کارفرما از حقوق کارکنان و کارگران خود کسر می کند و چون کارفرما هم بابت بیمه سهمی دارد آن را هم اضافه می کند و به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کند.

طبق قوانین، بیمه حقوق برای دستمزدی که کارگران دریافت می کنند 30 درصد است که خدمات مختلفی را شامل می شود.در این بخش میتوانید احکام حقوقی شرکت خود را ثبت کنید.

از بخش کارپول> اطلاعات پایه ای > احکام حقوقی روی گزینه جدید کلیک میکنید.

در اولین قدم عنوانی برای حکم حقوقی در نظر بگیرید.

مشخص کنید که آیا این حکم حقوقی شامل بیمه و مالیات می شود یا خیر.

در صورت مشمول شدن تیک آن را فعال کنید.باید مشخص کنید آیا حداقل دستمزد روزانه از حکم کارگزینی خوانده شود یا خیر .

همچنین مزایایی که به هر کارمند اختصاص پیدا میکند با عددی ثابت نمایش داده شود یا خیر.

در آخر اگر درصد حق کارمند و کارفرما عددی به جز 23% و 7% محاسبه میشود در فیلدهای مخصوص به خود ثبت شود.

مالیات حقوق، جزئی از بخش‌های مالیات بردرآمد است. مالیات بر حقوق در ردیف قانون مالیات های مستقیم قرار داشته و با نسبت خاصی از درآمد شخصی تعیین می‌شود.

طبق ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم، تمام افراد حقیقی و حقوقی که در داخل کشور با فعالیت اقتصادی، خدماتی و غیره درآمد کسب می‌کنند، 

مشمول پرداخت مالیات هستند که به صورت کامل و طبق قانون مالیات در کارسو مشخص است.در این بخش هر کارمندی که اضافه کاری،تعطیل کاری و … انجام داد می توانید به ازای هرساعت آن به کارمند مبلغ یا درصدی اضافه کنید.

در صورتی که نحوه محاسبه پارامترهای زیر را براساس ریال وارد می کنید دقت کنید مبلغ وارد شده باید براساس هر ساعت وارد شود.

در حالت درصد ،به صورت اتوماتیک معادل آن از حقوق پایه به ساعت محاسبه خواهد شد.کسورات مبالغی است که براساس توافق بین کارگر و کارفرما و یا به موجب قانون از حقوق و مزایای پرسنل کسر می گردد مثل ایاب و ذهاب،بیمه و … .

مزایا مبالغی در قانون کار با عنوان حق السعی کارمندان عنوان شده است. و شامل مزد یا حقوق ، کمک عائله مندی ، هزینه های مسکن ،بن، خوار و بار و… میشود.

نحوه محاسبه تعداد روز آن را مشخص کنید،مبلغ آن را برای یک ماه مشخص کنید.در این بخش ، در کشور ما برخی از ایام تعطیل رسمی تلقی شده اند که به صورت کلی ، می توان آنها را مجموعا 26 روز دانست .

لازم به ذکر است که استفاده از تعطیلات رسمی که در قانون و تقویم ایران مشخص شده اند ، حق کارگران می باشد و به هیچ وجه کارفرمایان مشمول قانون کار اجازه ندارند کارگران را وادار به کار کردن در تعطیلات رسمی نمایند .

علاوه بر این ، کارفرمایان نمی توانند تعطیلات رسمی که در قانون مشخص شده اند را جزء مرخصی های کارگران احتساب نموده و به این طریق ، مدت زمان انواع مرخصی های کارگران را کسر نمایند.

اگر کارمند مشمول دریافت حقوق در روز تعطیل می شوند باید مبلغ ان را مشخص کنید.

حق اولاد یکی دیگر از مزایایی است که در حقوق اداره کار متاهلین محاسبه می شود و به همراه پایه حقوق اداره کار به کارگران دارای فرزند پرداخت می گردد.

بر طبق ماده ۸۶ قانون کار، کمک هزینه عائله ‌مندی یا همان حق اولاد، باید به صورت ماهانه و طبق حقوق وزارت کار به همراه پایه حقوق اداره کار 1401 و سایر مزایای حقوق وزارت کار به کارگران پرداخت گردد.

حق اولاد، تنها تفاوت حقوق اداره کار متاهلین 1401 با افراد مجرد می باشد.مبلغ آن را به ازای هر فرزند مشخص کنید.حق سنوات: حق سنوات به معنای مزایای پایان کار می باشد که پس از خاتمه قرارداد کار و یا استعفا و قطع همکاری کارگر با کارفرما به وی تعلق می گیرد.

پایه سنوات: پایه سنوات مبلغی است که جهت جبران کمبود های حقوق کارگران به حقوق آنان اضافه می گردد و جنبه تشویقی برای کارگران دارد و مربوط به کارگاه هایی است که طرح طبقه بندی مشاغل در آن ها وجود دارد.

در گذشته پایه سنوات تنها به مشاغل رسمی تعلق می گرفت اما در حال حاضر پایه سنوات به کلیه کارگران رسمی و غیر رسمی نیز تعلق می گیرد.

عیدی:یکی از امتیازهایی که در اسفند ماه هر سال همزمان با افزایش حقوق قشر کارگر به آن‌ها اعطا می‌شود، مبالغی تحت عنوان پاداش است

که مانند دیگر مزایا نوعی کمک هزینه برای کارپذیران در روزهای تعطیل عید به حساب می‌آید.

در آخر گزینه ذخیره را کلیک کنید.به این ترتیب یک حکم حقوقی برای شما ثبت میشود.