بیزینس کوچینگ چیست؟| آنچه باید درباره ی کوچینگ بدانید.

دنیای کسب و کار دنیایی پیچیده و خاص است. معمولا آرزوی تمامی افراد چنین است که کسب و کاری پر رونق، مشتریانی وفادار و مسیری رو به پیشرفت داشته باشند و قدمت کسب و کارشان بیش از عمرشان باشد؛ اما واقعیت اکثر کسب و کارها چنین نیست و با این استانداردها فاصله زیادی دارد. علت چیست؟ درواقع می‌توان علت شکست‌های متعدد کسب و کارها و درجا زدن آن‌ها را عدم اطلاع از کوچینگ کسب و کار دانست.

بیزینس کوچینگ راهی است که می‌توانید با کمک آن به موفقیت و پیشرفت برسید و اشکالات اساسی در سیستم کسب و کارتان را رفع کنید.

اگر شما نیز نگران آینده کسب و کارتان هستید و می‌خواهید در خصوص بیزینس کوچینگ و ضرورت کوچینگ کسب و کار بیشتر بدانید همراه ما باشید.

بیزینس کوچینگ چیست؟

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در دنیای کسب و کار باید به آن توجه کنید، استراتژی های کسب و کار و نحوه مدیریت آن است. بیزینس کوچینگ به عملکرد کسب و کار شما سمت و سوی صحیحی می‌دهد. در واقع، بیزینس کوچینگ به عملکرد فردی گفته می‌شود که مانند رهبر در کسب و کار شما عمل می‌کند و با ارائه مشاوره‌های تخصصی و دقیق، سعی بر مدیریت کسب و کار و تعالی آن به سمت موفقیت دارد.

رهبری کسب و کار ریسک خطا و شکست را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند تا به‌راحتی و بدون دردسر بتوانید از تجربیات یک فرد متخصص در زمینه کوچینگ استفاده کنید.

کوچینگ کسب و کار برای چه کسب و کارهایی ضروری است؟

شاید تصور کنید که برای مدیریت و برندسازی کسب و کارهای کوچک احتیاجی به بیزینس کوچینگ ندارید و این کارها مختص کسب و کارهای بزرگ است. این تصور بسیار اشتباه است و شاید همین اصل موجب شود تا کسب و کارتان برای همیشه یک کسب و کار کوچک باقی بماند.

در حالی‌که با کمک بیزینس کوچینگ می‌توانید همین کسب و کار کوچک را به برندی بزرگ تبدیل کنید و سود فوق ‌العاده‌ای را تجربه کنید؛ پس باتوجه به همین موضوع می‌توان ادعا کرد که تمامی کسب و کارهای کوچک و بزرگ به بیزینس کوچینگ احتیاج دارند تا مسیر پیشرفت را به‌وسیله سیاست گذاری صحیح و هدف‌گذاری دقیق در پیش بگیرند.


پیشنهاد می شود با راه های موفقیت کسب و کار های اینترنتی آشنا شوید.


بیزینس کوچینگ دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

حتما برای شما نیز اهمیت دارد که بدانید کوچینگ کسب و کار دقیقا به چه صورت اتفاق می‌افتد و بیزینس کوچینگ چگونه می‌تواند کسب و کار شما را در مسیر رشد و شکوفایی همراهی کند؟

در واقع، یک فرد متخصص در این زمینه با تجربه چندین ساله در کسب و کار، تله‌های موجود در این سیستم را به خوبی شناسایی می‌کند و با ارائه مشاوره تلاش می‌کند تا درگیر این تله‌های بیزینسی نشوید.

ارائه راه‌کارهای مختلف در زمینه‌هایی مثل ارتباط با مشتریان، نحوه عرضه محصولات و خدمات، جذب مشتری و تبلیغات از مهم‌ترین کارهایی است که توسط بیزینس کوچینگ انجام می‌شود.

کوچینگ کردن کسب و کار می‌تواند مانند یک رهبر باتجربه و قوی در صحنه کسب و کارتان ظاهر شود و شما را از سایر رقبا پیشتازتر کند. معمولا شناسایی جدیدترین راه‌های برقراری ارتباط و سازمان‌دهی بیزینس توسط همین افراد شناسایی می‌شود.

برای مثال، یک بیزینس کوچینگ قوی به شما کمک می‌کند تا بهترین نرم افزار مدیریت کسب و کار را شناسایی کنید و از سامانه‌هایی مثل مدیریت مدارک پرسنلی به صورت آنلاین، سامانه حضور و غیاب آنلاین یا رصد پرسنل در نقشه را بررسی و برای استفاده در سازمان انتخاب کنید.


نتایج بیزینس کوچینگ برای فرد یا کسب و کار:

 • برطرف کردن رکود مالی
 • تدوین نقشه راه برای توسعه سازمان و فرد
 • مدیریت منابع مالی و زمان
 • مراقبت از کسب و کار
 • پیدا کردن پتانسیل ها و ظرفیت های نهفته و به کار گیری آنها برای موفقیت

بیزینس کوچینگ چه فوایدی دارد؟

 • افزایش فروش و درامد
 • بهبود فرایند های کاری
 • افزایش بهره وری
 • کاهش هزینه های غیر ضروری
 • جلو گیری از خروج غیر ضروری کارکنان
 • جذب استعدا ها
 • حفظ مشتریان
 • موثر تر شدن فعالیت های مارکتینگی
 • کسب سهم بیشتر از بازار


وظایف بیزینس کوچ چیست و چه کار هایی انجام می دهد؟

یک بیزینس کوچ باید بداند چه کار هایی را باید انجام دهد و چه کارهایی را نباید انجام دهد. اگر بیزینس کوچ به وظایفش به خوبی آگاه نباشد نه تنها باعث رشد کسب و کار نخواهد شد بلکه ممکن است کسب و کار را به بیراهه هم ببرد.

مهم ترین وظایفی که از یک بیزینس کوچ انتظار می رود عبارتند از:

پیدا کردن مشکلات مدیر کسب و کار:

مربی کسب و کار وظیفه دارد با شناخت موانع و مشکلات موجود بر سر راه کسب و کار به برطرف کردن و بهبود آنها کمک کند.

اصلاح عادت های اشتباه مدیر کسب و کار:

در بسیاری از اوقات برخی مشکلات کسب و کار به مشکلات و عادت های فردی مدیر کسب و کار مرتبط است. بیزینس کوچ وظیفه دارد به این افراد کمک کند تا به رهبر و مدیری توانا تبدیل شوند.

پرسیدن سوالات هدفمند و مفید:

بیزینس کوچ وظیفه دارد با پرسش سوالات درست در زمان مناسب، حقایق و اطلاعاتی که کسب و کار ها نیازمند آن هستند را به آنان انتقال دهد و آنها را به مسئولیت هایشان آگاه کند تا در مسیر رشد کسب و کارشان هوشیار نگه دارد.

ایجاد انگیزه برای صاحبان کسب و کار:

یکی از مهم ترین وظایف و اهداف بیزینس کوچ این است که برای توانمند کردن کسب و کار ها به صاحبان کسب و کار انگیزه کافی بدهد و آنها را نسبت به کسب و کارشان مشتاق سازد تا توانمند تر شوند. در واقع باید این نکته را به آنها بفهماند که موفقیت کسب و کارشان تنها به خودشان بستگی دارد و آنها باید خودشان را تغییر دهند.

 

چه کسانی به بیزینس کوچ نیاز دارند؟

سازمان ها، شرکت ها و کسب و کار هایی که در برابر تغییر گارد ندارند و به دنبال تغییر جهت بهبود هستند نیاز به یک راهنمای کسب و کار دارند تا آنها را هدایت کند تا اهداف بهتری داشته باشند، تصمیمات مناسب تری بگیرند و عملکرد بهتری از خود نشان دهند. اگر شما یکی از سمت های زیر را دارید بهتر است از بیزینس کوچ استفاده کنید:

 • مدیر عامل
 • مدیر ارشد
 • صاحب کسب و کار
 • کارآفرین
 • کسانی که قصد توسعه سازمان دارند

مزایای همکاری با بیزینس کوچینگ چیست؟

استفاده از مزایای بیزینس کوچینگ بسیار گسترده‌ است و اطلاع از آن‌ها برای تمام افرادی که نگران آینده کسب و کارشان هستند، ضروری است. در ادامه به بررسی این مزایا می‌پردازیم.

 1. تمرکز بر کسب و کار: شاید احساس کنید که خودتان به عنوان مدیر بهتر می‌توانید به‌صورت شخصی کسب و کارتان را مدیریت کنید، اما تمرکز یک متخصص در این زمینه بسیار قدرتمندتر از شما است.
 2. تعیین استراتژی سازمانی: یکی از مهم‌ترین مزایای بیزینس کوچینگ روشن کردن اهداف سازمانی و استراتژی سازمان است.
 3. خلاقیت و ایده: بروز خلاقیت در نحوه مدیریت کسب و کار مهم‌ترین موضوعی است که باید به صورت همیشگی آن را درنظر داشته باشید. خلاقیت و ایده اصلی‌ترین کاری است که بیزینس کوچ انجام می‌دهد.
 4. بهره‌گیری از تجربیات: قطعا می‌دانید که کسب تجربه نیازمند آزمون و خطا و صرف هزینه‌های متعدد در این زمینه است. شما با کمک بیزینس کوچینگ می‌توانید این تجربیات را بدون شکست به‌دست آورید و پیشرفت کنید.
 5. افزایش سود و رشد: در کوچینگ کسب و کار شما به‌راحتی می‌توانید ضمن رشد و موفقیت کلی، سود دهی کسب و کارتان را افزایش دهید و با سرعت بیشتری تعالی پیدا کنید.