سامانه مدیریت منابع انسانی

سیستم مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی قسمتی از مدیریت کسب و کار است که به یافتن، غربالگری، استخدام و آموزش کارکنان می پردازد. در قرن حاضر که شرایط کسب و کارها به سرعت در حال تغییر است، سیستم مدیریت منابع انسانی نقشی اساسی در موفقیت و کیفیت کار شرکت ها دارد .

از دیگر وظایف مدیریت منابع انسانی می توان به غرامت و پاداش ، اخراج و به روز رسانی قراردادهای کارکنان بر اساس قانون اشاره کرد. امروزه بسیاری از شرکت ها از سیستم سنتی منابع انسانی که با حضور مدیر منابع انسانی در شرکت همراه بود فاصله گرفته اند و مسائلی مثل نرم افزار حقوق و دستمزد را برون سپاری کرده و یا از طریق سامانه های آنلاین انجام می دهند. از کاربردی ترین سامانه ها در این زمینه کارتیک، کارپول و نرم افزار حضور غیاب آنلاین هستند .

صرف نظر از بزرگی یک سازمان، داشتن واحد منابع انسانی یکی از اجزاء ضروری هر کسب و کار است. دپارتمان HR وظیفه دارد بهره وری کارکنان را به حد اکثر برساند و از سازمان در برابر مشکلاتی که توسط نیروی کار ایجاد می شود محافظت کند.

وظایف مدیر منابع انسانی

سیستم مدیریت منابع انسانی

در اوایل 1980 تلاش هایی برای ابتکار استراتژیک در بخش های منابع انسانی انجام می گرفت. این جنبش بر اساس پژوهش هایی درباره تأثیر مسائل مربوط به کارمندان در موفقیت دراز مدت شرکت انجام شد. این استراتژی ها به استراتژی های HRM معروف شدند. HRM یا مدیریت منابع انسانی یک رویکرد جامع در مدیریت کارمندان، شرایط و فرهنگ سازمانی است که بر استخدام، مدیریت و جهت گیری کلی کارکنان سازمان متمرکز است.

معمولا کسب و کاری که از استراتژی های مدیریت منابع انسانی استفاده می کند، نقش فعال تری در بهبود نیروی کار سازمان ایفا می کند. چرا که می تواند فرآیندها، رویکردها و راهکارهایی را به مدیریت پیشنهاد کند. گوگل به عنوان شرکتی که از طریق منابع انسانی رویکرد فعال تری را برای روابط کارمندان در پیش گرفت یکی از بهترین مثال هاست. برای شرکتی مثل گوگل کارمندانِ شاد، معادل کارمندان مفیدند.

در ادامه به بیان برخی از مهم ترین وظایف مدیریت منابع انسانی می پردازیم.

استخدام و آموزش کارکنان

استخدام و آموزش کارکنان یکی از اساسی ترین مسئولیت های مدیر منابع انسانی است. دلیل وجود واحد منابع انسانی یافتن و استخدام افراد شایسته، متناسب با ارزش های سازمان است. همچنین در مواقع لزوم بر اساس نیاز سازمان برنامه‌های آموزشی برای کارکنان گذاشته می شود و افراد این فرصت را پیدا می کنند که با تقویت دانش و مهارت هایشان ، خود را برای پیشرفت در آینده آماده نمایند.

ارزیابی عملکرد  کارکنان

HRM  پتانسیل های افراد را کشف می کند، آن ها را در زمینه مورد نظر تشویق می نماید و سپس به آنها پیشنهاداتی برای پیشرفت در کار ارائه می‌دهد. تیم منابع انسانی با کارکنان به شکل انفرادی ارتباط برقرار می کتد تا اطلاعات مورد نیاز خود را برای همه‌ی مشاغل موجود در سازمان بدست آورد . منابع انسانی می تواند با شناختی که از افراد سازمان بدست می آورد طرح کلی اهداف سازمان را به شکلی بهتر شکل دهد. ارزیابی عملکرد از جمله مواردی است که اگر به صورت منظم انجام شود منجر به افزایش انگیزه کارمندان می گردد.

کنترل جوّ محیط کار

عملکرد افراد به شدت تحت تاثیر جو سازمان است و کنترل جو سازمان یکی از وظایف مدیر منابع انسانی است. مدیر منابع انسانی موظف است که  محیط کار را  ایمن، سلامت و پاکیزه نگه دارد تا بهره وری کارکنان به حد اکثر برسد.

حل اختلافات درون سازمانی

در هر سازمانی مسائل و مشکلاتی هست که می‌تواند منجر به بروز اختلاف میان کارکنان شود، تعارضات اجتناب ناپذیرند، در اینجا این وظیفه‌ی واحد منابع انسانی است که مثل یک مشاور اختلافات را برطرف نماید. مدیران منابع انسانی با شنیدن شکایات و مشکلات کارمندان به ارائه راه حل می پردازند.

گسترش روابط عمومی

یکی از مسئولیت های واحد منابع انسانی در بعضی از سازمان ها توسعه روابط عمومی است. مدیران منابع انسانی با برگزاری جلسات ، سمینارها و انجمن‌های کاری با بخش‌های مختلف کسب و کار ارتباط برقرار می کنند و بعضا نقش مؤثری را در تهیه‌ی برنامه‌های کاری و بازاریابی ایفا می‌‌نمایند.

امروز درباره مدیریت منابع انسانی که یکی از مهم ترین بخش ها در مدیریت کسب و کار به شمار می آید سخن گفتیم. ما بر این باوریم که هر سازمانی بدون واحد منابع انسانی مناسب در تحقق اهداف خود با مشکل مواجه خواهد شد و صرف نظر از بزرگی سازمان، بهتر است بخشی از بودجه سازمان به این امر مهم تخصیص یابد.

در صورتی که به این مطلب علاقه مندید می توانید به مقاله ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی نیز رجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *