فرار مالیاتی و پیامد های آن| جرایم فرار مالیاتی

فرار مالیاتی به طول معمول راحت تر از فعالیت های مجرمانه ی دیگر، در بین شرکت ها و افراد کاملا مشخص است. دولت می تواند ، کلاه برداران مالیاتی را به جرم عدم پرداخت مالیات و فرار مالیاتی، محکوم به پرداخت جریمه ی فرار مالیاتی کند. در نتیجه پرداخت مالیات طبق اصول تعیین شده اداره مالیات و در وقت مشخص در تمامی کشورها جز اصول مهم شهروندی است. و جهت رفاه عمومی میباشد.  

فرار مالیاتی چیست؟ فرار مالیاتی در ایران چگونه تعریف می شود؟

به هرگونه تلاش قانونی یا غیرقانونی یک کسب و کار، با هدف نپرداختن مالیات قانونی یا کم پرداخت نمودن مالیات آن، به هرروشی که انجام شود، فرار مالیاتی می گویند. فرار مالیاتی (فرار کردن از مالیات است) این یک اصطلاح است. این به این معنی است که هر مقداری کمتر از میزانی که قانوناً باید پرداخت مالیات را انجام دهد.

افزایش نرخ های مالیاتی در همه ی کشورها میتواند منجر به بی انگیزگی در سرمایه گزاری گردد. و زمینه لازم برای فرار و دور زدن مالیاتی را هم فراهم می کند؛ در نتیجه دولت ها و اداره های مالیات کشور هم می بایست برای نرخ مالیاتی و قوانین احتیاط کنند و جوانب را با دقت بالاتری بسنجند.

در ایران مالیات چگونه دریافت می شود؟ | راه اصلی جلوگیری از مالیات در ایران

دریافت کردن مالیات از گروه های مختلف درآمدی، قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات های بر ارزش افزوده صورت می گیرد. در این دو قانون مقررات بخصوصی درباره ی معافیت های مالیاتی و مجازات مالیاتی و همچنین نحوه محاسبه و وصول مالیات ذکر شده. در کل آنچه در قوانین جدید فرار مالیاتی و رویه ی اداره مالیات اجرا می شود این است که بخشی از اقشار جامعه با جایگاه شغلی یا شرایط اقتصادی میبایست مالیات پرداخت کنند و هیچ راه فراری برای عدم پرداخت یا به عبارتی دور زدن مالیات ندارند. برای مثال دولت از اقشار متوسط، یک نمونه ی آن از کارمندان همواره در زمان معین، مالیات را از حقوقشان کسر می کند. یا مالیات بر ارزش افزوده ی ۹ درصدی که مصرف کننده آن را پرداخت می کند. پس در این روند، راهی برای فرار از مالیات نیست.

فرارمالیاتی به طور عمده برای پردرآمدها و با کلک و ارائه دادن آمار غلط صورت می گیرد.

 نتیجه فرار کردن از مالیات

 1. تأمین نشدن درآمد های موردنیاز دولت و درنتیجه عدم ارائه دادن خدمات اجتماعی باکیفیت و قابل قبول
 2. راه های فرار مالیاتی باعث اختلاف درآمد ها در سطح جامعه و انباشت ثروت در دست گروه های خاص میشود
 3. قدرت سیاسی برخی گروه ها را افزایش میدهد و شکاف طبقاتی بوجود آمده موجب افزایش تنش های سیاسی و اجتماعی در جامعه میشود.

فرار مالیاتی و انواع آن

هرگونه تلاش غیرقانونی برای نپرداختن مالیات، فرار مالیاتی است. فرارمالیاتی روش های متفاوتی دارد، اما در همهٔ این روش ها فرد تلاش می کند تا مالیات خود را کامل پرداخت نکند یا اینکه آن را ناقص پرداخت کند. طریقه رفتار فرد در جرم فرار مالیاتی می تواند متفاوت باشد.

جرم فرار مالیاتی در ایران

طبق قانون جمهوری اسلامی ایران اگر فرد با هدف فرار از پرداختن مالیات و با آگاهی، مرتکب رفتارهای زیر شود، جرم فرار مالیاتی به او تعلق م می گیرد:

 1. اگر به ترازنامه و حساب سود و زیان یا دفاتر اسناد و مدارکی که برای تشخیص مالیات ملاک کار هست و برخلاف حقیقت تنظیم شده، استناد نماید.
 2. اگر برای سه سال متوالی (پشت هم) اظهارنامهٔ مالیاتی و ترازنامه و حساب سود و زیان را تحویل ندهد.
 3. زمانی که فعالیت اقتصادی و درآمد خود را برای فرار از مالیات پنهان کند.
 4. اگر مانع مأموران مالیاتی، که بازرس مالیاتی مکلف به انجام این امور هستند شود.
 5. 5. اگر مأمور وصول یا کسر مالیات پرداخت ‌کنندگان دیگر باشد و این وظیفه را در زمان های مقرر قانونی انجام ندهد.
 6. 6. اگر معاملات و قراردادهای خود را به نام دیگران تنظیم کند یا برعکس این عمل، معاملات و قراردادهای اشخاصی که موظف به پرداخت مالیات هستند را برخلاف واقع به نام خود تنظیم کند.
 7. 7. اگر از کارت بانکی یا حساب های بازرگانی اشخاص دیگر برای فرار مالیاتی استفاده کند.
 8. اگر کارهای خود را طوری تنظیم کند که گویا شامل معافیت مالیاتی بوده است.

مجازات فرار مالیاتی چه می باشد؟

حال سوال این است که مهمترین علت فرار مالیاتی در بعضی از کشور ها چه میتواند باشد؟ در پاسخ باید گفت که افزایش نرخ مالیاتی در تمامی کشورها میتواند منجر به بی انگیزشی در سرمایه گزاری گردد و زمینه فرار مالیاتی را نیز فراهم میکند؛ در نتیجه دولت ها باید در نرخ مالیاتی و قوانین آن احتیاط را رعایت کنند و جوانب آنرا با دقت بالاتری بسنجند.

اشتراک گذاری

برچسب ها

ارسال دیدگاه

0 دیدگاه برای فرار مالیاتی و پیامد های آن| جرایم فرار مالیاتی