حداقل حقوق و دستمزد1401|حقوق کارگران در سال 1401

طبق عادت های هر ساله چند ماه مانده به سال جدید صحبت هایی از افزایش حقوق کارمندان می شود. از آن جایی که منابع نامعتبر درباره ی افزایش حقوق کارمندان حدس و گمان هایی می زنند. شایعات در باره ی نرخ حقوق افزایش می یابد.

همانطور که میدانید، هر سال با تصویب دولت و مجلس، حقوق کارکنان و بازنشسته ها در سال ۱۴۰۰ ، حدود 25 درصد نسبت به 99 افزایش پیدا کرد. بر پایه ی همین اصول حداقل حقوق و مزایا برای آنها به 3 میلیون و پانصد هزار تومان رسید. در حالی که حقوق و دستمزد در سال  99 نسبت به 98، 15 درصد افزایش پیدا کرد. به همین ترتیب در سال 99 طبق تصویب و تصمیمات مجلس میزان پایه حقوق به کارکنان و بازنشستگان 2 میلیون و هشتصد هزار تومان تعیین شد.

اما طبق خبر ها اینطور نشان می دهد که شاید افزایش حقوق در سال 1401 نسبت به جدول حقوق سال 1400، 29 درصد افزایش یابد. و به همین خاطر نمی شود مبلغ مشخصی را برای کارمندان در سال آینده در نظر گرفت.

به عبارت دیگر،‌ بر اساس بودجه سال ۱۴۰۱، حقوق افرادی که از پایه حقوق کمتر دریافت می کنند، از حقوق افرادی که از پایه حقوق بیشتر دریافت می کنند ، بیشتر رشد می کند در نتیجه فاصله ی حقوقی کارمندان و کارگران کاهش خواهد یافت. کارسو با ارائه نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین رایگان بخش محاسبه حقوق و دستمزد را راحت تر کرده.

به همین ترتیب، پایه حقوق و دستمزد سال 1401 برای کارمندان و کارگران با 29 درصد افزایش از سه میلیون و پانصد هزار تومان به چهار میلیون و پانصد هزار تومان افزایش پیدا کرد.

بیشتر بخوانید: نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین رایگان

مقایسه جدول حقوقی سال 1401

اعداد زیر بر اساس افزایش 29درصدی حقوق محاسبه شده است.( ارقام این جدول به ریال نوشته شده است)

 

  • جدول حقوق و مزایا سال 1401 (ارقام به ریال نوشته شده است)
  • نکته: توجه داشته باشید این اعداد و ارقام هنوز به تصویب نرسیده است.

معافیت مالیاتی در سال 1401 به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بر اساس اخبار انتشار داده شده و مطابق آنچه برای لایحه بودجه در نظر گرفته شده است، کارمندان، کارگران و بازنشستگانی که حقوق دریافتی آنها در سال آینده مبلغ پنج میلیون تومان یا کمتر از آن باشد، از پرداخت مالیات معاف می شوند. یعنی از حقوق آنها مالیات کسر نمی شود.

مالیات در سال 1401 بر چه کسانی تعلق می گیرد؟

بر طبق همین گفته ها، سقف معافیت مالیاتی در سال آینده مبلغ شصت میلیون تومان تعیین شده است. نرخ مالیات تعیین شده بر درآمد کارکنان چه دولتی و غیردولتی، اعم از مزایای مستمر و غیرمستمر و همینطور دیگر پرداختی ها به استثنای (عیدی پایان سال) از مبلغ شصت میلیون تا دویست و چهل میلیون تومان متغیر می باشد. این نرخ تعیین شده برای مالیات بر اساس مازاد درآمد از ۶۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان سالانه ۱۰ درصد مالیات، مازاد ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلیون تومان شامل مالیات سالانه ۱۵ درصد و مازاد ۲۴۰ میلیون تومان شامل مالیات سالانه %۲۰ خواهد بود.

طبق قانون جمهوری اسلامی اگر فرد با آگاهی و با هدف از پرداختن مالیات فرار کند، مرتکب جرم فرار مالیاتی می شود.

افزایش حقوق بازنشستگان و تغییر سن بازنشستگی

طبق آنچه در لایحه پیشنهادی گفته شده است، برای بازنشستگان مبلغ ۵۳۳,۸۰۰ تومان ثابت و سه درصد افزایش حقوق در سال جدید در نظر گرفته اند. اما در راستای پیاده سازی منابع صندوق های بازنشستگی، دولت جمهوری اسلامی می خواهد سن بازنشستگی را تا دو سال افزایش دهد در نتیجه؛ دو سال به سن بازنشستگی سابق اضافه می شود که تمام کارمندان را در بر می گیرد.

“توجه داشته باشید پایه حقوق اعلام شده در این مطلب توسط مجلس و شورای عالی کار تصویب نشده است.”

نظر شما درباره ی حقوق و مزایای سال 1401 چیست؟

با توجه به اینکه میزان تورم حدود ۴۵ درصد در مهر ماه امسال اعلام شده است، آیا این حقوق برای کارمندان مناسب است؟ آیا شما از میزان حقوق خود راضی هستید؟

نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

برچسب ها

ارسال دیدگاه

0 دیدگاه برای حداقل حقوق و دستمزد1401|حقوق کارگران در سال 1401