برنامه ریزی و تقاضا

نقش اتوماسیون در کسب و کار ها

لازمه رشد و توسعه کسب و کار ها همگام شدن با تکنولوژی های عصر جدید و بهره گیری از اتوماسیون برای افزایش بهره وری است. مشاغل می توانند با بهرگیری از ماشین ها به موفقیت چشمگیری دست یابند. اگر می خواهید بدانید که چرا اتوماسیون برای کسب و کار مفید است، در این مقاله با ما همراه باشید.

چرا اتوماسیون برای کسب و کار مفید است؟

خوب یا بد بودن اتوماسیون برای کسب و کار ها دیگر جای بحث ندارد چون امروزه، اتوماسیون برای هر کسب و کاری که می خواهد موفق شود، به یکی از ضروری ترین پیش نیازها تبدیل شده است. در واقع ارزشی که این فرآیند به ارمغان می آورد غیر قابل انکار می باشد.

فواید این فرآیند بسته به نوع حوزه کاری مشاغل می تواند متفاوت باشد، اما می توان برخی از فواید کلی اتوماسیون برای کسب و کار ها را به شرح زیر لیست کرد؛

بیشتر بخوانید: اتوماسیون اداری

1.     خطای انسانی کمتر

اشتباه کردن و مرتکب خطا های کوچک و بزرگ شدن ، خصوصیت مشترک همه انسان ها است. در واقع همین موضوع ما را به انسان تبدیل می کند . مهم نیست که چه مقدار دستورالعمل ها و آموزشات لازم را به کارمندان خود ارائه دهید، در هرصورت اشتباهات اجتناب ناپذیر هستند. بسته به نوع صنعت و تجارت شما، اشتباهات می توانند از نتایج خفیف تا فاجعه بار در کسب و کارتان به وجود آورند و همین موضوع می تواند دلیل محکمی برای ضرورت وجود اتوماسیون باشد.

در بیشتر موارد، وظایفی که باعث بیشتر خطاهای انسانی می شوند، وظایف تکراری هستند که در صورت خودکار سازی بهتر انجام می شوند و ماشین آلات نسبت به انسان برای آن مجهزتر هستند. برخلاف انسان، روبات ها و ماشین ها مرتکب اشتباه نمی شوند. فرقی نمی کند که یک سیستم در همیشه در حال کار باشد یا یک شیفتی و چند روز یکبار کار کند. در هیچ یک ز این موارد هرگز خطایی مرتکب نمی شود که برای شما هزینه هنگفتی داشته باشد و یا به اعتبار شما لطمه برساند.

2.     هزینه های عملیاتی پایین تر

استخدام کارمندان زیاد می تواند پرهزینه باشد، به خصوص اگر این کار را برای پر کردن نقش هایی انجام دهید که تأثیر زیادی در نتیجه کار شما ندارند. بیشتر مشاغل خرده کاری هایی دارند که به نیروی کار اضافی نیاز دارد. اگر افراد بیشتری را برای پر کردن این نقش ها استخدام کنید، بار مالی بزرگی به تجارت خود اضافه می کنید که به راحتی می توان از آن جلوگیری کرد. به کمک اتوماسیون مناسب نه تنها این وظایف بهتر انجام می شوند بلکه در طولانی مدت نیز هزینه ارزان تری در پی خواهند داشت.

مطمئناً، ممکن است هزینه اولیه فرایند اتوماسیون سازی بیشتر از استخدام افراد  باشد. با این حال، اتوماسیون نوعی سرمایه گذاری است که با گذشت زمان هزینه های خود را جبران می کند. بهترین اتوماسیون این است که کاملاً تغییر پذیر است؛ یعنی وقتی تجارت شما رشد می کند، به جای اینکه افراد بیشتری را استخدام کنید و به هزینه های کسب و کار خود بیفزایید، ابزار و ماشین آلات شما می تواند به راحتی تغییرات جدید سازگار شوند و هزینه اضافی به همراه ندارند.

3.     رضایت مشتری بالاتر

اگر می خواهید آمار رضایت مشتری خود را بالا نگه دارید، باید تا آنجا که ممکن است بسیاری از فرایندهای تجاری خود را خودکار کنید. دلیل آن کاملاً ساده است،  چون ماشین آلات از نظر درست بودن کارایی قابل اعتمادتر هستند.

آنها هرگز به طور ناگهانی مرخصی استعلاجی نمی گیرند و چیزی را فراموش نمی کنند. علم به به اینکه یک هر بار دقیقاً همان نتیجه عالی را ارائه می شود امری است که مشتریان را راضی نگه می دارد. اگر می خواهید همیشه کیفیت خدماتی یکسان و قابل قبولی از منظر مشتریان داشته باشید، اتوماسیون کسب و کار به شما کمک می کند تا به  این هدف دست پیدا کنید. 

4.     مقیاس پذیری

مقیاس گذاری یک تجارت می تواند فرایند پیچیده ای باشد و متغیرهای زیادی وجود دارد که هنگام مقیاس گذاری، به هزینه های عملیاتی یک کسب و کار می افزایند. هرچه فرآیند دستی کسب و کار شما بیشتر باشد، مقیاس گذاری آن تجارت سخت خواهد بود.

 از طریق اتوماسیون، مقیاس پذیری آسان تر می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید سیستم های شما قدر به پاسخگوسس رشد و خواسته های جدید هستند. در غیر این صورت، تنها به روزرسانی های جزئی نیاز پیدا می کنید.به روزرسانی سیستم برای مقیاس گذاری نه تنها آسان تر است، بلکه بسیار ارزان تر و آسان تر از استخدام پرسنل بیشتر است.

5.     همکاری بهتر

یکی دیگر از مزایای اتوماسیون برای کسب و کار این است که برای امکان همکاری بهتر فراهم می کند. ممکن است فکر کنید که این اتوماسیون منجر به کار تیمی ضعیف می شود، اما موضوع دقیقاً برعکس است. هنگامی که تمام مراحل کاری به صورت دستی انجام شود، تیم شما باید تمام تلاش خود را صرفاً برای پیشبرد امور انجام دهد. نتیجه این است که توانایی بالقوه انسانی هدر می رود و نیروی مغزی ارزشمند در جایی که لازم نیست، قرار می گیرد.

وقتی کارهای تکراری خودکار می شوند، کارکنان شما وقت بیشتری برای تمرکز روی موارد مهم خواهند داشت. علاوه بر این آن ها به جای اینکه کارهای مشابه را بارها و بارها انجام دهند، برای افزایش بهره وری و سودآوری بایکدیگر همکاری خواهند کرد.

6.     افزایش مسئولیت پذیری

وقتی یک کسب و کار به صورت اتوماسیون در می آید، همه کارکنان می دانند که دقیقا مسئول چه چیزی هستند. چون بعضی از کسب و کارها در کنار وظایف اصلی برخی ریزه کاری نیز دارند، که هیچ یک از کارکنان مسئولیت مستقیم آن را برعهده ندارند. در این حالت اگر این وظایف به صورت خودکار انجام شود، در نهایت با چند وظیفه مهم مواجه می شوید که کارکنان مستقیماً مسئول آن ها هستند. این توزیع مشخص وظایف، مسئولیت پذیری پرسنل را نسبت به کارهای انجام شده افزایش داده و کنترل کیفیت را آسان تر می کند.

7.     بینش کسب و کار بهتر

ردیابی فرآیندهای خودکار و دیجیتالی بسیار راحت تر است. سیستم شما دقیقاً می داند که چه میزان زمان، تلاش و منابع برای انجام یک کار خاص نیاز است. تصمیماتی که مبتنی بر حقایق هستند بهتر از تصمیماتی هستند که فقط بر اساس حدس و گمان باشند و این منفعت دیگری است اتوماسیون کسب و کار می تواند به شما در دستیابی آن کمک کند. با کمک این فرایند می توانید آگاهانه و با دید بهتری برای رشد و توسعه کار خود اقدام کنید.

چکیده
دلایل مختلفی وجود دارند که می توانند به آسانی اهمیت اتوماسیون برای کسب و کارها را اثبات کنند. از جمله مهم ترین این دلایل پایین آمدن درصد خطای انسانی و افزایش مسئولیت پذیری و همکاری بین کارکنان است. برای رشد بهتر کسب و کارها، کاهش هزینه ها و پیشی گرفتن از رقبا حتما نرم افزار مدیریت کسب و کار کارسو و استفاده از ماشین آلات جدید و پیشرفته را به کسب و کار خود اضافه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.