گسترش سازمان

عوامل موثر در گسترش سازمان

بقا و ماندگاری در بازار کار و افزایش بهره وری سازمانها مستلزم توجه به توسعه و گسترش آن ها است. بدین منظور مدیران و کارفرمایان باید با عوامل تاثیرگذار بر توسعه سازمانها آشنایی کامل داشته باشند تا زمینه رشد کسب و کار خود را فراهم کنند. با ما همراه باشید تا در این مقاله 4 مورد از عوامل موثر در گسترش سازمانها را مورد بررسی قرار دهیم.

عوامل موثر در گسترش سازمانها

سازمانها برای گسترش و توسعه کسب و کار خود باید عوامل مختلفی را درنظر بگیرند تا بتوانند پیشرفت خوبی داشته باشند. 4مورد از مهم ترین عوامل موثر درتوسعه سازمان ها عبارتند از؛

1.ساختار و مدیریت سازمان

هنگامی که کار خود را شروع می کنید، ساختار کسب و کار شما بر اساس توانایی ها و منابع اطرافتان شکل می گیرد. اما همزمان با رشد کسب و کار و شروع به کارگیری کارمندان جدید در بخش های مختلف برای رشد و سودآوری بیشتر، این ساختار باید بازنگری شود. تصمیماتی که اتخاذ میکنید بر اهداف و عملکرد کسب و کارتان تأثیر می گذارد. انواع مختلف ساختارها مانند عملکردی، تقسیم بندی یا ماتریسی را در نظر بگیرید و بررسی که کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است و بالاترین سطح عملکرد را دارد. به خاطر داشته باشید که رهبری صادقانه یک امر اساسی است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که همه افراد تیم مدیریت شما از صلاحیت، کارآیی و هماهنگی باهم برخوردار هستند.

2.عوامل خارجی

در حالی که ساختار سازمانی کاملاً قابل کنترل است، اما متأسفانه عوامل بیرونی که تأثیر بسزایی در موفقیت کسب و کار شما دارند، قابل تغییر نیستند. این عوامل شامل شرایط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی منطقه ای که در آن فعالیت می کنید و یا در مقیاس جهانی است. بنابراین اگرچه شما بر این عوامل کنترل ندارید، اما می توانید از طریق نظارت منظم بر این عوامل محیطی و سنجش بازار از حفظ جایگاه خود در بالاترین سطح بازار اطمینان حاصل کنید.

راهکارهای موفقیت

عوامل خارجی تنها به حیطه کاری سازمان و یا کسب و کار شما محدود نمیشوند، زیرا اتفاقی که در یک بازار مرتبط با حوزه کاری شما(یا حتی گاهی اوقات غیرمرتبط) در آن طرف دنیا رخ می دهد می تواند بر تجارت شما تأثیر بگذارد. اگر شما در میان سایر رقبای خود آینده نگر باشید و همه عوامل را مورد بررسی قرار دهید، با آسیب کمتری مواجه میشوید.

3.ویژگی های رفتاری و شخصی

رفتار، شخصیت و نگرش صاحب سازمانها قطعاً می تواند در رشد تجارتی تأثیر بگذارد. توانایی مدیریت و سبک رهبری شما عمیقاً بر عملکرد و بازده تیم تأثیر می گذارد و می تواند بهترین کارمندان را برای گسترش و توسعه سازمان در کنارتان نگه دارد. به عنوان رهبر و مدیر یک سازمان باید به طور کامل با مسائل مرتبط با صنعت آشنا باشید و بتوانید بهترین تصمیمات را اتخاذ کنید.

 برای رسیدن به موفقیت شما به افراد مناسب در کشتی خود نیاز دارید که این موضوع میتواند از طریق روشهای خوب استخدام اتفاق بیفتد. ز این رو سعی کنید هوشمندانه عمل کنید و با جلب اعتماد و برقراری ارتباط درست با کارمندان کسب و کارتان را گسترش دهید.

4.موقعیت مکانی

بسته به نوع سازمان و کسب وکار شما، مکان تأثیرات متفاوتی بر آن خواهد داشت. در حالی که سازمانهای مرتبط با مشاغل اینترنتی ممکن است تأثیرات آنچنانی را احساس نکنند، اما دیگر سازمانهای خدماتی و تولیداتی ممکن است از نظر تقاضا و مشتریان تحت تاثیر قرار بگیرند. حتی موقعیت مکانی بر دسترس بودن نیروی کار، تجهیزات و شناخته شدن در بین مخاطبان هدف تاثیر گذار باشد.

چکیده

توجه به رشد و گسترش سازمانها یکی از حیاتی ترین مواردی است که مدیران کسب و کارها باید به آن توجه داشته باشند. عوامل مختلفی بر گسترش سازمانها موثراند که ساختار سازمانی، مدیریت صحیح، عوامل خارجی و موقعیت مکانی در راس این عوامل قرار دارند. توجه به هریک از این عوامل و بررسی دقیق آنها میتواند راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار را برایتان هموارتر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *