دورکاری در منزل

مزایای کار در منزل|کارسو

مزایای کار کردن در منزل چیست؟ دورکاری در منزل می‌تواند تجربه‌ای متفاوت باشد. هرچند کار کردن در منزل می‌تواند چالش‌های متعددی را پیش رو داشته باشد اما مزایای آن نیز کم نیستند. کار کردن، بخش مهمی از زندگی روزمرۀ انسان را شامل می‌شود. بنابراین، هر گاه تغییری در سبک کار کردن ما ایجاد شود، به تبع آن تغییراتی نیز در سبک زندگی ما ایجاد خواهد شد. 

دورکاری در منزل از تحولاتی است که اخیراً زیاد شاهد آن بوده‌ایم. هر روز، شرکت‌های بیشتری به استخدام کارمندان دورکار روی می‌آورند. از طرفی، تعداد افراد علاقمند به سبک کاری فریلنسینگ و دورکاری نیز بیشتر شده است.

وقتی بتوانیم تصویری کامل از سبک زندگی و کاری خود داشته باشیم، بهتر خواهیم توانست در مورد آینده‌ای که پیش روی ماست تصمیم‌گیری کنیم. با دانستن مزایای کار کردن در منزل نیز می‌توانیم دریابیم که آیا این سبک برای ما سودمند است یا خیر.

درباره مزایا و معایب دورکاری بیشتر بخوانید

چالش‌ها و مشکلات دورکاری در منزل

پیش از این که مزایای کار کردن در منزل را مرور کنیم، لازم می‌دانیم مشکلات و چالش‌هایی که در دورکاری در منزل دارند را نیز بیان کنیم. عمده مشکلاتی که پیش روی کارمندان دورکار است را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • شلوغی‌های محیطی ممکن است به سرعت باعث برهم زدن تمرکز شما شوند.
  • همواره این احتمال وجود دارد که کار را به تعویق انداخته و دچار اهمال کاری شوید.
  • مشکلات موجود در ارتباطات از قبیل اینترنت می‌توانند باعث اختلال در روند دورکاری در منزل شوند.
  • مسئولیتی که به عهده دارید، کاملاً به عهدۀ شماست و نیاز به نظم و انضباط شدیدتری خواهید داشت.

آنچه در بالا گفته شد، صرفاً مسائل عمومی هستند که پیش روی کارمندان دورکار و فریلنسرهاست. با این حال، مزایایی که این مدل از کار دارد باعث شده‌اند که افراد زیادی علاقمند به قبول آن باشند.

مزایای کار کردن در منزل

مزایای کار کردن در منزل چیست؟

اگر با مطالعۀ چالش‌های پیش روی فریلنسینگ و دورکاری متوجه شده‌اید که می‌خواهید این سبک را دنبال کنید، ورودتان را به سبکی جدید از زندگی تبریک می‌گوییم! این را باید بدانید که با شروع دورکاری، مزایای بسیار زیادی را عائد خواهید شد. آنچه که در ادامه می‌خوانیم تنها بخشی از مزایای بیشمار دورکاری هستند.

·       آزادی عمل و قدرت انتخاب

یکی از بزرگترین مزایای کار کردن در منزل، آزادی عمل بیشتر در تصمیم‌گیری‌هاست. وقتی بتوانید ساعات کاری را خودتان انتخاب کنید یا حداقل محل کار و زندگی‌تان یکی باشد، آزادی‌ای را احساس خواهید کرد که هیچگاه تجربه نکرده‌اید. قدرت انتخاب بیشتر در معمولی‌ترین حالت به این معناست که می‌توانید وسایل روی میزتان را خودتان بچینید و انتخاب کنید. همچنین، می‌توانید برنامه‌های کاری و ساعات استراحت را نیز به شکلی منعطف‌تر انتخاب کنید.

·       کار کردن با راحتی و آسایش

واضح است که کار کردن پشت میز در حالی که لباس‌های رسمی یا یونیفرم به تن دارید، کار ساده‌ای نیست. اما وقتی اقدام به کار کردن در منزل کنید، راحتی و آسایش بیشتری را در حین کار کردن تجربه خواهید کرد. تصور کنید که در ساعات کاری، با لباس راحتی و دمپایی‌های روفرشی خود پشت میز کار می‌نشینید. همچنین، هر گاه که دوست داشتید، برای خود چای و قهوه درست کنید و موسیقی دلخواهتان را نیز گوش دهید؛ یا حتی برای مدتی کوتاه دراز بکشید و بدن خود را از انقباضات آرام کنید.

این مدل از کار کردن چقدر می‌تواند متفاوت از آن چیزی باشد که تا کنون تجربه می‌کردید؟ آسایش و راحتی بیشتر، یکی از مهم‌ترین مزایای کار کردن در منزل است.

بیشتر بخوانید: تأثیر استرس بر عملکرد کارمندان در محیط کار

·       رفت و آمد کمتر

اگر از جمله افرادی هستید که در شغل‌های حضوری مشغول به کارید، به خوبی از دردسرهای رفت و آمد به محل کار آگاه می‌باشید. اینکه هر روز رأس ساعتی مشخص از خانه خارج شده و با تحمل شلوغی و استرس زیاد به محل کار برسید. همچنین، زمان برگشت از محل کار به خانه نیز دغدغۀ دیگری است؛ اما وقتی شروع به دورکاری نمایید، همۀ این رفت و آمدها به صفر خواهند رسید. به این ترتیب، نه تنها صرفه‌جویی زیادی در زمان و هزینه خواهد شد، بلکه خواهید توانست ساعات بیشتری را با همسر و فرزندان خود سپری کنید.

·       زندگی شاد و سالم

کارکنانی که به شکل دورکار مشغول به کار هستند، انعطاف پذیری بیشتری برای زندگی دارند. این افراد معمولاً شادتر و وفادارتر از دیگران هستند. کاهش استرس و افزایش زمان برای انجام سرگرمی‌های مورد علاقه، باعث ایجاد زندگی شاد برای این افراد می‌شود.

افراد دورکار می‌توانند زمان بیشتری را به فعالیت‌های فیزیکی اختصاص دهند. صرف غذای سالم‌تر، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها، امکان ایجاد فضای راحت کاری و بسیاری موارد دیگر، باعث می‌شوند که زندگی کارمندان دورکار به سمت سلامت پیش برود.

همۀ این‌ موارد در کنار یکدیگر، یک برآیند کلی نیز خواهند داشت؛ افزایش راندمان و بهره‌وری. به این ترتیب، شرکت‌ها نیز از وضعیت بهتر کارکنان دورکار به نفع خود استفاده خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.