افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان

راه های موثر برای افزایش خلاقیت کارمندان

همان‌طور که می‌دانید، مدیران هر سازمان و مجموعه، مانند مغز انسان عمل می‌کنند و کارمندان، دستان توانمند مدیریت هستند. در واقع، اگر مدیر به خوبی توانایی هدایت کارمندان را داشته باشد و دست‌ها نیز، توانمند و خوب عمل کنند، موفقیت سازمان یا مجموعه حتمی است؛ اما در نظر داشته باشید که، کارمندان خسته و فرسوده هیچ‌گاه دستان توانمندی برای پیشرفت نخواهند بود. افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان موجب می‌شود تا توانمندی و موفقیت به‌صورت فرد به فرد در سازمان گسترش پیدا کند. 

در ادامه قصد داریم، راه‌کارهای افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان را بررسی کنیم! 

اثر خلاقیت و نوآوری در کارمندان در مجموعه چیست؟

اگر مقاله تاثیر استرس بر عملکرد کارمندان در محیط کار را مطالعه کرده باشید، حتما می‌دانید که این عامل تا چه اندازه موجب ازبین بردن خلاقیت، نوآوری و تمرکز می‌شود. از آن‌جا که نقش آفرینی منابع انسانی در رقابت سازمان ها جدی است، می‌توان سرنوشت یک سازمان با کارمندان بی خلاقیت و نوآور را، بسیار راکد و نامعلوم پیش‌بینی کرد. اما در صورتی که برای بهبود خلاقیت کارمندان از تکنیک‌های روز دنیا استفاده شود، می‌توان امیدوار بود که موفقیت شرکت یا سازمان با وجود چنین کارمندان قطعی است.

یادتان باشد که نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه هر مجموعه است و باید برای افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان وقت و هزینه کافی اختصاص دهید تا نتیجه مطلوب ببینید.

افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان

تکنیک‌های به‌روز دنیا در افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان

همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، نقش کارمندان در موفقیت یک سازمان و شرکت موضوع اثبات شده‌ای است. به همین جهت در سراسر دنیا با بررسی‌های گسترده راه‌کارهایی کشف شده است تا عملی کردن آن در سازمان موجب افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان شود. در ادامه به بررسی این تکنیک‌ها می‌پردازیم.

1- نگرانی و استرس را از کارمندان دور کنید!

شاید شما نیز تجربیاتی از کار در شرکت‌های بزرگ اما بی‌سرانجام را داشته باشید. شرکت‌هایی که مدیران آن تنها متخصص در امور القا استرس، نگرانی و تضعیف روحیه کارمندان هستند. در چنین مجموعه‌هایی نمی‌توان انتظار داشت که کارمندان با ایده‌های گوناگون، روحیه بالایی برای کار باکیفیت داشته باشند. پس بدیهی است که اولین گام برای افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان، حذف تنش‌ها، استرس‌ها و نگرانی‌ها از کارمندان است.

2- اجازه دهید خلاقیت در کارمندان شکوفا شود!

مدیرانی که توانایی تشویق به افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان دارند، بسیار نتایج راضی کننده‌ای مشاهده می‌کنند. سعی کنید برای شکوفایی خلاقیت در کارمندان‌تان به آن‌ها اجازه دهید تا خود ابرازگری را در محیط کار داشته باشند و از کوچک‌ترین ایده آن‌ها استقبال کنید. شما به عنوان مدیر، باید تشویق کننده کارمندان به خلاقیت باشید.

3- القا حس مالکیت به کارمندان

یکی از بهترین اقدامات جهت افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان، القا حس مالکیت سازمان و مجموعه به آن‌ها است. زمانی که افراد منافع خودشان را در مناقع سازمان ببینند و رشد آن را مساوی با رشد خودشان بدانند، به خوبی برای پیشرفت سازمان تلاش می‌کنند و از خلاقیت و ایده پردازی خودشان استفاده خواهند کرد.

4- دورهمی کاری ترتیب بدهید!

یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب بروز خلاقیت و نوآوری در کارمندان می‌شود، کنارهم بودن آن‌ها است. شرکت‌هایی که فضای مناسب جهت برقراری ارتباط کارمندان با مدیران فراهم می‌کنند و ساعاتی را به تفریح و دورهمی‌های کاری در فضایی دوستانه می‌گذرانند، بازدهی بسیار بالاتری نسبت به فضاهای خشک و بدون تعامل دارند. بدیهی است که ارتباط کارمندان در یک محیط مناسب و دوستانه موجب بروز خلاقیت و شکوفایی آن‌ها می‌شود؛ چرا که میزان استرس و نگرانی در چنین فضایی تاحد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند و فرد به‌راحتی امکان مطرح کردن نظراتش در میان همکاران را خواهد داشت.

5- تقدیر و تشکر از کارمندان خلاق

یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر در ایجاد خلاقیت و نو آوری در میان کارمندان، ارج نهادن به افرادی است که سعی می‌کنند این حس و ویژگی را در فضای کار ایجاد کنند. تقدیر از کارمندان در هر شرایطی موجب می‌شود تا فرد انگیزه بالاتری برای تلاش پیدا کند. در این میان تقدیر و تشکر از کارمندان خلاق نیز، انگیزه مطلوبی برای سایرین ایجاد می‌کند تا در این راه تلاش ویژه‌ای داشته باشند و به بهترین شکل ممکن خلاقیت و نوآوری‌شان را شکوفا کنند.

6- به کارمندان جرأت ریسک پذیری بدهید!

نوع رفتار مدیر و کارفرما اثرگذاری مستقیمی بر خلاقیت، تصمیم گیری و نوع کارکرد کارمندان دارد. مدیران ترسو، کارمندان محتاطی پرورش می‌دهند که چندان خلاقیتی در کار ندارند. اگر می‌خواهید خلاقیت و نوآوری در کارمندان بیش از پیش باشد، حتما جرأت ریسک پذیری را به کارمندان‌تان بدهید و در شرایط خاص حمایت تمام و کمال داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.