ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار

چطور به کارمندان دورکار انگیزه دهیم؟

ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار، کاری به مراتب سخت‌تر است. تشویق کردن یا تبریک گفتن به کارمندی که به صورت حضوری کار می‌کند، کاری ساده است. می‌توان با رفتن به کنار میز او و گفتن اینکه چقدر کارمند خوبی است، انجام شود یا کارت هدیه‌ای به منظورتشویق به او داده شود. اما تشویق کردن و ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار نمی‌تواند به سادگی و به این طریق صورت گیرد.

در اغلب موارد لازم است با ارسال پیام یا ایمیل این کار را انجام شود. اما واقعاً چه کار دیگری وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار شود؟ نمی‌توان این موضوع را در مورد کارمندان دورکار نادیده گرفت که نیاز به تشویق و انگیزه دارند. بنابراین، لازم می‌دانیم شیوه‌هایی را معرفی می‌کنیم که به مدیران در این زمینه کمک کند.

برگزاری گردهمایی برای ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار

یکی از بهترین فعالیت‌ها برای ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار، برگزاری گردهمایی‌هاست. این کار ساده نیست اما می‌توان با کمی خلاقیت آن را انجام داد. این مسأله بیش از هر چیز دیگر باعث می‌شود که احساس تعلق بیشتر به تیم پیدا کنند.

لازم نیست این گردهمایی‌ها به صورت حضوری باشند. می‌توان به سادگی با برگزاری جلسات آنلاین نسبت به انجام این کار اقدام کرد. اینکه چه ایده‌هایی را برای این جلسات به کار بگیرید، کاملاً بستگی به خلاقیت شما دارد. در نظر گرفتن اینکه چه چیزهایی متناسب با فرهنگ و سلیقۀ کارمندان شرکت است بیشتر از هر چیز دیگر اهمیت دارد. می‌توانید از همکاران درخواست کنید که ایده‌های خود را بیان کنند و بازخوردهایی را به شما بدهند. در صورتی که بتوانید به شکل دوره‌ای یا تصادفی اقدام به انجام چنین کاری کنید، انگیزۀ زیادی در کارمندان دورکار ایجاد خواهد شد.

به پیشرفت کاری آنان توجه کنید!

یکی از راه‌های خوب برای تشویق اعضای تیم دورکار، تنظیم کردن برنامه‌ای برای پیشرفت و ارتقای شغلی آن‌هاست. تربیت و آموزش کارمندان، یکی از راه‌های اصلی و محرک‌های خوب برای جلوگیری از افت انگیزه در کارمندان دورکار است.

استفاده از فرصت‌هایی برای آموزش کارکنان دورکار، برگزاری جلسات منظم یادگیری و تعیین مسئولیت‌‌های جدید می‌توانند تأثیرات زیادی در این زمینه داشته باشند.

ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار

حقوق و مزایا را به موقع پرداخت کنید!

پول و مزایای مالی، از فاکتورهای اصلی در افزایش و ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار است. این افراد در ساعت مشخص به سر کار نمی‌آیند تا در ساعات استراحت با دیگر همکاران خوش بگذرانند! همچنین، آنان از تنوع کمتری در کار برخوردارند. بنابراین، بسیار مهم است که حقوق آنان را در اولویت قرار دهید و در پرداخت آن تأخیر نداشته باشید.

ایجاد امنیت مالی در کارمندان دورکار مسألۀ مهمی است. در مواردی نیز می‌توان از پرداخت‌های مرحله‌ای استفاده کرد. به این صورت که با پیشرفت پروژه، بخشی از آنچه به عنوان دستمزد تعیین شده است را به آنان پرداخت کرد.

همواره در دسترس باشید!

کارمندان دورکار در مواجه با چالش‌های کاری، نیاز فوری به رسیدگی از طرف مدیران دارند. دستورالعمل‌هایی که این کارکنان دریافت می‌کنند ممکن است چندان شفاف نباشند. بنابراین، محتمل است که روند کار و شیوۀ انجام آن را به درستی درک نکنند. از این رو، لازم است برای پاسخگویی به سؤالات آنان همواره در دسترس باشید. پاسخگویی به سؤالات آنان باید در اسرع وقت انجام شود. در ساعات کاری لازم است از طریق ابزارهای ارتباطی مختلف، در دسترس کارمندان دورکار باشید.

همچنین، لازم است به صورت مداوم، پیگیر وضعیت آنان باشید. نه تنها وضعیت پروژه و میزان پیشرفت کار، بلکه حالات روحی و روانی و وضعیت معیشتی آنان را نیز در نظر داشته و جویای آن‌ها باشید.

این کار باعث ایجاد انگیزه زیاد در کارمندان دورکار می‌شود. همچنین، روحیۀ همکاری بین آنان نیز تقویت خواهد شد.

استعدادها را بشناسید!

تیم‌های دورکار لازم است از افرادی باهوش، مسلط به تکنولوژی و خلاقیت تشکیل شده باشند. بنابراین، لازم است همواره افرادی را به عنوان کارمندان دورکار انتخاب کنید که این ویژگی‌ها را داشته باشند. زمانی که یکی از کارمندان دورکار، مسئولیت خود را به درستی انجام می‌دهد، حتماً با ارسال ایمیل یا پیامک، از او قدردانی کنید؛ چرا که آنان نیاز به این دارند که از مؤثر واقع شدن تلاش‌های خود آگاه شوند. اگر فردی با مهارت خاص در جایگاه درستی برای انجام کارهای سازمان قرار نگیرد، احتمال کاهش انگیزه و دلسرد شدن آنان از کار وجود خواهد داشت.

انتظار نداشته باشید که کارمندان شما از روز اول همه چیز را در مورد کارها بدانند. بنابراین، لازم است در همگام شدن با آن‌ها صبور بوده و همۀ آنچه لازم است را به آنان آموزش دهید. این مسئولیت بیش از هر چیز دیگر به شما بستگی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *