چطور به کارمندان دورکار انگیزه دهیم؟

این روزها که به‌دلیل شیوع کرونا سبک زندگی و کارمان بیش از پیش دچار تغییرات شده است، با شرایط و فرصت‌های جدیدی مواجه شده‌ایم. تفاوتی ندارد که شما مدیر یک کسب و کار باشید یا کارمند فعال در آن، به هر حال کرونا و سبک کار و فعالیت در روزهای شیوع آن بر شما اثرگذار بوده است. دورکاری مشاغل رایج‌ترین پدیده‌ای است که  این روزها تجربه کرده‌ایم. کنترل آنلاین کسب و کارها برای مدیران نیز چالش‌هایی ایجاد کرده است.

دورکاری مشاغل چگونه است؟

دورکاری به نحوه‌ای از کار و فعالیت گفته می‌شود که در محیط خانه یا هر فضای دیگری غیر از فضای مشخص هر مجموعه انجام می‌شود. با تکنولوژی‌های پیشرفته و اینترنت پرسرعت، فرصت فوق‌العاده‌ای برای کسب و کارها فراهم شده است تا به‌صورت دورکاری کارمندان زیادی را جذب کنند. مزایا و معایب دورکاری مشاغل کم نیست.

نکته مهم در مدیریت کارمندان دورکار

این روزها که همگی درگیر شرایط خاص و ویژه شیوع ویروس کرونا هستیم، به شدت از لحاظ زندگی و کار دچار تغییرات اجباری شده‌ایم. سبک زندگی و کار دچار تحولی عظیم شده است و بسیاری از کارها به شکل دورکاری انجام می‌شود تا کم‌ترین خطر و ریسک را به کارمندان و مسئولین هر سازمان و مجموعه تحمیل کند. نکات مدیریت کارمندان دورکار موضوع مهمی است که این روزها بسیاری از مدیران را دچار چالش کرده است. مدیریت از راه دور کارمندان بدون داشتن سازوکار مشخص، بسیار دشوار است.

در این بخش نکات مهم مدیریت کارمندان دورکار را بیان می‌کنیم تا بعد از مطالعه این مطلب قادر باشید به بهترین شکل ممکن، مدیریت از راه دور کارمندانتان را انجام دهید و علت اهمیت مدیریت کارمندان دورکار را بدانید.

مشکلات مدیریت کارمندان دورکار چیست؟

دورکاری پدیده‌ای است که از دیرباز در بسیاری از کشورها و شرکت‌های پیشرو وجود داشته است، اما برای برخی مجموعه‌ها روشی تازه و چالشی جدید است. حضور در محیط کار ناخودآگاه افراد را قانون‌مند می‌کند.

ضرورت رعایت اصول کاری، نظم، پیروی از دستورات، رعایت سلسله مراتب و کیفیت کار در صورت حضور در محیط فیزیکی محل کار، بسیار بیشتر احساس می‌شود.

مدیریت کارمندان دورکار بدون استفاده از تکنیک‌ها، نرم افزارها و نکات مدیریت دورکاری، بسیار بعید به‌نظر می‌رسد. خانه همیشه محیطی آرام و امن برای استراحت و فعالیت‌های غیرمرتبط با کار بوده است، همین امر موجب شده است تا بسیاری از افراد در شرایط دورکاری، دچار مشکل در کار شوند و کیفیت عملکرد آن‌ها تاحد زیادی کاهش پیدا کند.

مدیریت از راه دور کارمندان برای مدیران بسیار دشوار است؛ خصوصا اگر مدیریت، هیچ آگاهی از نکات مهم در مدیریت کارمندان دورکار نداشته باشد. در ادامه، همین نکات را با شما عزیزان مطرح می‌کنیم.

مدیریت کارمندان دورکار چگونه امکان‌پذیر است؟

برای مدیریت کارمندان به صورت دورکار باید وظایف و عملکرد هر کارمند را خارج از مجموعه تعیین کنید. در این اقدام باید درنظر داشته باشید که کارمندان از لحاظ فیزیکی ارتباطی باهم ندارند و شما تنها به‌وسیله ابزارها و امکاناتی مثل تلفن، لپ تاپ، موبایل، اینترنت، ایمیل و امکانات نرم افزاری در سامانه‌های مختلف، قادر به مدیریت کارمندان دورکار هستید.

پس بر اساس همین امکانات، وظایف را تعیین و پروسه فعالیت هر فرد را مشخص کنید. سپس، با بهره‌گیری از نرم افزار مدیریت منابع انسانی آنللاین، اقدام به مدیریت کارکنان‌تان نمایید.

به یاد داشته باشید که این سامانه‌ها با تجزیه تحلیل کلی سازمان‌ها و درک نیازهای آن‌ها برنامه‌ریزی شده‌اند. مدیریت کارمندان دورکار با استفاده از این ابزارها و اطلاع از نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، کاملا امکان‌پذیر است.

نکات مهم مدیریت کارمندان دورکار

اگر بخواهید شرایط بحرانی کرونا را مدیریت کنید و کسب و کارتان را در راستای اهداف سازمانی هدایت کنید، باید نکات ارزیابی کارمندان دورکار را بدانید. این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌راحتی کارمندان‌تان را هدایت کنید و فیدبک وظایف محول‌شده به هر یک را در زمان مشخص، مشاهده نمایید.

1- شرح وظایف دورکاری را مشخص کنید!

همان‌طور که از ابتدا گفته شد، دورکاری تغییرات اساسی و بنیادینی در شرح فعالیت‌های روزانه هر کارمند ایجاد می‌کند. حتی مدیران نیز، به گونه‌ای دیگر باید در فضای دورکاری فعالیت کنند. پس بدیهی است که پیش از شروع دورکاری، باید وظایف هر یک از افراد را مشخص کنید و پروسه کاری در زمان عدم حضور در شرکت را شفاف نمایید.

2- نظارت کنید!

حضور در منزل و قرار گرفتن در محیطی که با محل کار متفاوت است، موجب حواس‌پرتی‌های خاصی است که شاید در صورت عدم نظارت مدیریت، موجب آسیب به نحوه کارکرد افراد شود. مدیریت کارکنان دورکار به‌وسیله برآورد زمانی کارها، حضور و غیاب آنلاین و تماس تلفنی یا تصویری از جمله نظارت‌هایی است که می‌توانید از آن بهره بگیرید. این نظارت را به شکل مطلوبی انجام دهید تا حس بی‌اعتمادی به کارمندان القا نشود.

3- جلسات آنلاین برگزار کنید!

برگزاری جلسات به‌صورت آنلاین کمک می‌کند تا انسجام سازمانی در فعالیت‌های روزانه حفظ شود. با برگزاری جلسات آنلاین و هماهنگی جمعی یا فردی، می‌توانید ارزیابی و مدیریت آنلاین را به خوبی انجام دهید و نتایج مطلوبی از فعالیت آن‌ها مشاهده کنید.

4- گزارش گیری کنید!

یکی از بهترین کارهایی که برای مدیریت کارمندان دورکار می‌توانید انجام دهید، دریافت گزارش گیری‌های منظم از کارکنان است. با این روش می‌توانید تمامی جزییات فعالیت‌ها را بررسی کنید و کم و کاستی‌های فعالیت‌ها را با سیاست‌های مدیریت، اعمال نمایید. یادتان باشد که بررسی گزارشات از هر چیزی مهم‌تر است.

5- نظرخواهی و بازبینی کنید!

همان‌طور که گفته شد، چالش دورکاری برای برخی سازمان‌ها بسیار جدید است. پس سعی کنید همواره نسبت به بررسی شرایط اقدام کنید و هر گونه تغییری در وظایف سازمانی کارمندان دورکار که سطح فعالیت دورکاری را بهبود می‌بخشد، اعمال کنید. در این راستا از کارکنان‌تان نیز نظرخواهی کنید.

چطور به کارمندان دورکار انگیزه دهیم؟

ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار، کاری به مراتب سخت‌تر است. تشویق کردن یا تبریک گفتن به کارمندی که به صورت حضوری کار می‌کند، کاری ساده است. می‌توان با رفتن به کنار میز او و گفتن اینکه چقدر کارمند خوبی است، انجام شود یا کارت هدیه‌ای به منظور تشویق به او داده شود. اما تشویق کردن و ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار نمی‌تواند به سادگی و به این طریق صورت گیرد.

در اغلب موارد لازم است با ارسال پیام یا ایمیل این کار را انجام شود. اما واقعاً چه کار دیگری وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار شود؟نمی‌توان این موضوع را در مورد کارمندان دورکار نادیده گرفت که نیاز به تشویق و انگیزه دارند. بنابراین، لازم می‌دانیم شیوه‌هایی را معرفی می‌کنیم که به مدیران در این زمینه کمک کند. حال شاید برای شما سوال باشد کارمندان دور کار را چگونه مدیریت کنیم؟ مدت زمان دورکاری را چگونه مدیریت کنیم؟

برگزاری گردهمایی برای ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار

یکی از بهترین فعالیت‌ها برای ایجاد انگیزه در کارمندان دورکار، برگزاری گردهمایی‌هاست. این کار ساده نیست اما می‌توان با کمی خلاقیت آن را انجام داد. این مسأله بیش از هر چیز دیگر باعث می‌شود که احساس تعلق بیشتر به تیم پیدا کنند.

لازم نیست این گردهمایی‌ها به صورت حضوری باشند. می‌توان به سادگی با برگزاری جلسات آنلاین نسبت به انجام این کار اقدام کرد. اینکه چه ایده‌هایی را برای این جلسات به کار بگیرید، کاملاً بستگی به خلاقیت شما دارد. در نظر گرفتن اینکه چه چیزهایی متناسب با فرهنگ و سلیقۀ کارمندان شرکت است بیشتر از هر چیز دیگر اهمیت دارد. می‌توانید از همکاران درخواست کنید که ایده‌های خود را بیان کنند و بازخوردهایی را به شما بدهند. در صورتی که بتوانید به شکل دوره‌ای یا تصادفی اقدام به انجام چنین کاری کنید، انگیزۀ زیادی در کارمندان دورکار ایجاد خواهد شد.

به پیشرفت کاری آنان توجه کنید!

یکی از راه‌های خوب برای تشویق اعضای تیم دورکار، تنظیم کردن برنامه‌ای برای پیشرفت و ارتقای شغلی آن‌هاست. تربیت و آموزش کارمندان، یکی از راه‌های اصلی و محرک‌های خوب برای جلوگیری از کاهش انگیزه در کارمندان دورکار است.

استفاده از فرصت‌هایی برای آموزش کارکنان دورکار، برگزاری جلسات منظم یادگیری و تعیین مسئولیت‌‌های جدید می‌توانند تأثیرات زیادی در این زمینه داشته باشند.

حقوق و مزایا را به موقع پرداخت کنید!

پول و مزایای مالی، از فاکتورهای اصلی در افزایش انگیزه در کارمندان دورکار است. این افراد در ساعت مشخص به سر کار نمی‌آیند تا در ساعات استراحت با دیگر همکاران خوش بگذرانند! همچنین، آنان از تنوع کمتری در کار برخوردارند. بنابراین، بسیار مهم است که حقوق آنان را در اولویت قرار دهید و در پرداخت آن تأخیر نداشته باشید.

ایجاد امنیت مالی در کارمندان دورکار مسألۀ مهمی است. در مواردی نیز می‌توان از پرداخت‌های مرحله‌ای استفاده کرد. به این صورت که با پیشرفت پروژه، بخشی از آنچه به عنوان دستمزد تعیین شده است را به آنان پرداخت کرد.

همواره در دسترس باشید!

کارمندان دورکار در مواجه با چالش‌های کاری، نیاز فوری به رسیدگی از طرف مدیران دارند. دستورالعمل‌هایی که این کارکنان دریافت می‌کنند ممکن است چندان شفاف نباشند. بنابراین، محتمل است که روند کار و شیوۀ انجام آن را به درستی درک نکنند. از این رو، لازم است برای پاسخگویی به سؤالات آنان همواره در دسترس باشید. پاسخگویی به سؤالات آنان باید در اسرع وقت انجام شود. در ساعات کاری لازم است از طریق ابزارهای ارتباطی مختلف، در دسترس کارمندان دورکار باشید.

همچنین، لازم است به صورت مداوم، پیگیر وضعیت آنان باشید. نه تنها وضعیت پروژه و میزان پیشرفت کار، بلکه حالات روحی و روانی و وضعیت معیشتی آنان را نیز در نظر داشته و جویای آن‌ها باشید.

این کار باعث ایجاد انگیزه زیاد در کارمندان دورکار می‌شود. همچنین، روحیۀ همکاری بین آنان نیز تقویت خواهد شد.

استعدادها را بشناسید!

تیم‌های دورکار لازم است از افرادی باهوش، مسلط به تکنولوژی و خلاقیت تشکیل شده باشند. بنابراین، لازم است همواره افرادی را به عنوان کارمندان دورکار انتخاب کنید که این ویژگی‌ها را داشته باشند. زمانی که یکی از کارمندان دورکار، مسئولیت خود را به درستی انجام می‌دهد، حتماً با ارسال ایمیل یا پیامک، از او قدردانی کنید؛ چرا که آنان نیاز به این دارند که از مؤثر واقع شدن تلاش‌های خود آگاه شوند. اگر فردی با مهارت خاص در جایگاه درستی برای انجام کارهای سازمان قرار نگیرد، احتمال کاهش انگیزه و دلسرد شدن آنان از کار وجود خواهد داشت.

انتظار نداشته باشید که کارمندان شما از روز اول همه چیز را در مورد کارها بدانند. بنابراین، لازم است در همگام شدن با آن‌ها صبور بوده و همۀ آنچه لازم است را به آنان آموزش دهید. این مسئولیت بیش از هر چیز دیگر به شما بستگی خواهد داشت.

اشتراک گذاری

برچسب ها

ارسال دیدگاه

0 دیدگاه برای چطور به کارمندان دورکار انگیزه دهیم؟