آیا دورکاری به نفع کسب و کارهاست؟ (مزایا و معایب دورکاری)

این روزها که به‌دلیل شیوع کرونا سبک زندگی و کارمان بیش از پیش دچار تغییرات شده است، با شرایط و فرصت‌های جدیدی مواجه شده‌ایم. تفاوتی ندارد که شما مدیر یک کسب و کار باشید یا کارمند فعال در آن، به هر حال کرونا و سبک کار و فعالیت در روزهای شیوع آن بر شما اثرگذار بوده است. دورکاری مشاغل رایج‌ترین پدیده‌ای است که  این روزها تجربه کرده‌ایم. کنترل آنلاین کسب و کارها برای مدیران نیز چالش‌هایی ایجاد کرده است.

در این مقاله قصد داریم به مزایا و معایب دورکاری مشاغل بپردازیم و بررسی کنیم.

دورکاری مشاغل چگونه است؟

دورکاری به نحوه‌ای از کار و فعالیت گفته می‌شود که در محیط خانه یا هر فضای دیگری غیر از فضای مشخص هر مجموعه انجام می‌شود. با تکنولوژی‌های پیشرفته و اینترنت پرسرعت، فرصت فوق‌العاده‌ای برای کسب و کارها فراهم شده است تا به‌صورت دورکاری کارمندان زیادی را جذب کنند. مزایا و معایب دورکاری مشاغل کم نیست. در ادامه به بررسی این موارد نیز می‌پردازیم.

مزایای دورکاری مشاغل چیست؟

قطعا اگر دورکاری مشاغل را تجربه کرده باشید، می‌دانید که لذت کار کردن از خانه تا چه اندازه زیاد است. فضای راحت، با امکانات و آرامش مطلوبی که به شما اجازه می‌دهد انعطاف‌پذیرتر کار کنید و با حجم عظیمی از آرامش و انگیزه کارتان را بهتر انجام دهید. این ویژگی اساسی کار در منزل است. در ادامه به این مزایا اشاره می‌کنیم.

 1. احساس امنیت و آرامش بیشتر کارمندان در شرایط دورکاری مشاغل فراهم است.
 2. عدم ضرورت جهت حضور در فضای مشخص، موجب کاهش هزینه‌های رفت و آمد می‌شود.
 3. عدم وجود چالش‌های کار در محیط شرکت یکی از بهترین مزایای دورکاری است.
 4. رضایت شغلی ناشی از آرامش دورکاری مشاغل موجب افزایش راندمان کاری می‌شود.
 5. کاهش اضطراب‌های شغلی یکی از بهترین مزایای دورکاری مشاغل است.
 6. مدیریت بهتر زمان در خانه بسیار مطلوب‌تر است، چرا که زمان هدر رفته در رفت و آمد وجود ندارد.
 7. روحیه کارمندانی که به‌صورت دورکار فعالیت می‌کنند، بسیار شادتر است، چرا که امکانات بیشتری در منزل برای‌شان وجود دارد و نگرانیشان بابت به خطر افتادن سلامتیشان کمتر است.
 8. سلامت افرادی که به‌صورت دورکاری فعالیت می‌کنند، بسیار مطلوب‌تر از کارمندان حاضر در شرکت‌ها است.
 9. احساس آرامش از کار موجب رضایتمندی کارمندان و همکاری مطلوب‌تر آن‌ها در پیشبرد اهداف سازمانی می‌شود.
 10. عدم وجود محدودیت حضور در مکان خاص، موجب می‌شود تا فرد در سفر نیز امکان فعالیت داشته باشد و بدون محدودیت‌های رایج در کار حضوری، تفریح کند. قطعا استفاده از لپ تاپ در بالکن سرسبز یک ویلای مشرف به حیات در روستایی زیبا هیجان‌انگیزتر از حضور در محیط شهری و فضای کاری خشک و رسمی است.
 11. کاهش هزینه‌های حضور کارمندان در محیط ثابت یکی از بهترین مزایای دورکاری مشاغل برای مدیران مجموعه است. (این هزینه‌ها شامل آب، برق، تجهیزات، اینترنت و امکانات و موارد این‌چنینی است)
 12. برای مدیران کسب و کارها، امکان همکاری با افراد متخصص بدون درنظر گرفتن محدودیت‌های جغرافیایی فراهم می‌شود.
 13. چالش‌های روابط کارمندان با یکدیگر در کنترل آنلاین کسب و کارها برای مدیران مجموعه بسیار کم‌تر است.
 14. مدیریت به‌وسیله ابزارهای جدید در حوزه کنترل آنلاین کسب و کارها موجب پدید آمدن مدیریتی منظم و قانون‌مند شده است. (در چنین شرایطی زیر پا گذاشتن قوانین، اشتباهات فردی کارمندان و عدم توجه مدیر به تحویل کار وجود ندارد؛ چرا که همه‌چیز توسط این نرم افزارها کنترل می‌شود.)
 15. معایب دورکاری

معایب دورکاری مشاغل چیست؟

حتما برای شما نیز جالب است بدانید که معایب دورکاری مشاغل چیست و دورکاری در کنار دنیایی از مزایا، چه معایبی دارد؟

 1. نیاز به آگاهی مدیران در دانستن نکات مهم در مدیریت کارمندان دورکار از معایب دورکاری برای مدیران مجموعه محسوب می‌شود.
 2. در دورکاری مدیران باید سایت حضور و غیاب آنلاین ارائه شده توسط سایت مدیریت منابع انسانی کارسو را جایگزین دستگاه حضور و غیاب کنند که اندکی هزینه به سازمان تحمیل می‌کند.
 3. نیاز به مدیریت حرفه‌ای و استفاده از نرم افزارهای طراحی شده برای مدیریت و کنترل آنلاین کسب و کارها
 4. بی‌اعتمادی به کارمندان و عدم امکان نظارت مستقیم موجب نگرانی مدیران هر مجموعه است.
 5. کاهش ارتباط مطلوب میان کارمندان و مدیران در صورت عدم استفاده از امکاناتی مثل جلسات آنلاین و تماس‌های تصویری از معایب دورکاری است.
 6. نگرانی از افشا اطلاعات مهم شرکت در پی فعالیت‌های دورکاری کارمندان. (معمولا برای پیشگیری از رویدادهای این‌چنینی از اهرم قراردادهای قانونی و تعهدات این‌چنینی استفاده می‌شود)

در نتیجه نمی‌توان نقش کارمندان در موفقیت یک سازمان را بی‌اهمیت دانست. پس بدیهی است که تلاش برای مدیریت بهتر کارمندان و فراهم کردن شرایط مطلوب در مواقع دورکاری مشاغل موضوع مهمی است که اجرای صحیح آن موفقیت و منافع زیادی برای سازمان خواهد داشت.

اشتراک گذاری

برچسب ها

ارسال دیدگاه

0 دیدگاه برای آیا دورکاری به نفع کسب و کارهاست؟ (مزایا و معایب دورکاری)