همه چیز درباره ی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence که به اختصار AI نامیده می شود، شبیه سازی فرایندهای هوش انسانی توسط ماشین ها و به ویژه سیستم های رایانه ای است.  به بیان دیگر AI شاخه گسترده ای از علوم کامپیوتر است و در ساخت ماشین های هوشمندی که قادرند وظایف انسانی را انجام دهند.، کاربرد دارد. اصطلاح هوش مصنوعی اغلب برای توصیف ماشین آلات یا رایانه هایی استفاده می شود که عملکردهای شناختی مرتبط با ذهن انسان مانند یادگیری و حل مسئله را تقلید می کنند. در این مقاله انواع هوش مصنوعی و همچنین مزایا و معایب این تکنولوژی را بررسی می کنیم.

سه فرآیند اصلی در هوش مصنوعی

برنامه نویسی هوش مصنوعی بر سه مهارت شناختی متمرکز است: یادگیری ، استدلال و اصلاح خود.

فرآیندهای یادگیری: این جنبه از برنامه نویسی هوش مصنوعی بر دستیابی به داده ها و ایجاد قوانینی برای چگونگی تبدیل داده ها به اطلاعات عملی متمرکز است. این قوانین که الگوریتم نامیده می شوند، دستورالعمل های گام به گام برای نحوه انجام یک کار خاص را به دستگاه های محاسباتی ارائه می کنند.

فرآیندهای استدلال: این جنبه از برنامه نویسی هوش مصنوعی بر انتخاب الگوریتم مناسب برای رسیدن به نتیجه دلخواه متمرکز است.

فرآیندهای اصلاح خود: این جنبه از برنامه نویسی هوش مصنوعی برای تنظیم دقیق الگوریتم های مداوم و اطمینان از ارائه دقیق ترین نتایج ممکن طراحی شده است.

انواع هوش مصنوعی

مزایا و معایب هوش مصنوعی

شبکه های عصبی مصنوعی و فن آوری های هوش مصنوعی دیپ لرنینگ به سرعت در حال پیشرفت هستند؛ در درجه اول به این دلیل که هوش مصنوعی مقادیر زیادی از داده ها را بسیار سریعتر پردازش می کند و پیش بینی ها را با دقت بیشتری از لحاظ انسانی امکان پذیر می کند.

در حالی که آنالیز حجم عظیم داده هایی که به طور روزمره ایجاد می شود، فراتر از توان انسان است ، برنامه های کاربردی هوش مصنوعی که از ماشین لرنینگ استفاده می کنند می توانند پس از دریافت این داده ها، به سرعت آن هارا به اطلاعات عملی تبدیل کنند. عیب اصلی استفاده از هوش مصنوعی این است که پردازش مقادیر زیادی از داده های مورد نیاز برنامه نویسی AI گران است.

هوش مصنوعی قوی در مقابل هوش مصنوعی ضعیف

هوش مصنوعی را می توان به دو نوع ضعیف و قوی طبقه بندی کرد. ضعف هوش مصنوعی ضعیف، یک سیستم هوش مصنوعی است که برای تکمیل یک کار خاص طراحی و آموزش داده می شود. ربات های صنعتی و دستیارهای شخصی مجازی مانند Siri اپل، از هوش مصنوعی ضعیف استفاده می کنند.

هوش مصنوعی قوی که به آن هوش عمومی مصنوعی عمومی (AGI) نیز گفته می شود ، برنامه نویسی را توصیف می کند که می تواند توانایی های شناختی مغز انسان را تکرار کند. هنگامی که وظیفه ای ناآشنا ارائه می شود، یک سیستم هوش مصنوعی قوی می تواند با استفاده از منطق فازی، دانش را از یک حوزه به حوزه دیگر اعمال کند و به طور مستقل یک راه حل پیدا کند. از نظر تئوری، یک برنامه هوش مصنوعی قوی باید بتواند هم آزمون تورینگ و هم تست اتاق چینی را بگذراند.

فواید هوش مصنوعغی

چهار نوع هوش مصنوعی

آرند هینتزه ، استادیار زیست شناسی تلفیقی و علوم کامپیوتر و مهندسی در دانشگاه ایالتی میشیگان ، در مقاله ای در سال 2016 توضیح داد که هوش مصنوعی را می توان در چهار نوع طبقه بندی کرد. شروع این کار با سیستم های هوشمند ویژه کار است که امروزه به طور گسترده استفاده شده و به سیستم های حساسی تبدیل می شود که هنوز وجود ندارند. دسته ها به شرح زیر است:

  1. ماشین آلات ری اکتیو: این سیستم های هوش مصنوعی فاقد حافظه هستند و وظیفه خاصی دارند. به عنوان مثال ، Deep Blue ، برنامه شطرنج IBM است که در دهه 1990 گری کاسپاروف را شکست داد. Deep Blue می تواند مهره های موجود در صفحه شطرنج را شناسایی کرده و پیش بینی کند ، اما چون حافظه ندارد ، نمی تواند از تجربیات گذشته برای اطلاع رسانی به آینده استفاده کند.
  2. حافظه محدود: این سیستم های هوش مصنوعی دارای حافظه هستند و بنابراین می توانند از تجربیات گذشته برای تصمیمات آینده استفاده کنند. برخی از عملکردهای تصمیم گیری در اتومبیل های خودران از این طریق طراحی شده اند.
  3. نظریه ذهن:  نظریه ذهن یک اصطلاح روانشناسی است و هنگامی که روی هوش مصنوعی اعمال می شود، به این معنی است که سیستم از هوش اجتماعی برای درک احساسات برخوردار است. این نوع هوش مصنوعی قادر به استنباط اهداف انسانی و پیش بینی رفتار خواهد بود. این مهارت لازم برای سیستم های هوش مصنوعی برای تبدیل شدن به اعضای اصلی تیم های انسانی است.
  4. خودآگاهی: در این گروه ، سیستم های هوش مصنوعی دارای Sense of self هستند که به آنها آگاهی می بخشد. ماشین آلات دارای خودآگاهی وضعیت فعلی خود را درک می کنند. این نوع هوش مصنوعی هنوز وجود ندارد.

امروزه اتوماسیون ها در ترکیب با هوش مصنوعی می توانند حجم و انواع وظایف قابل انجام را گسترش دهند. ترکیب این دو با یکدیگر باعث می شود بخش های بیشتری از مشاغل سازمانی خودکار شوند. شما می توانید با استفاده از اتوماسیون تغذیه کارفود بدون نیاز به نیروی انسانی برنامه غذایی تمام کارنان خود را معین کنید. همچنین با استفاده از رویکرد حضور غیاب آنلاین، دیگر نیاز نیست یکی از کارمندانتان برای ثبت ورود و خروج دیگر اعضای شرکت وقت بگذارد.

کارسو، دستیار آنلاین کسب و کار شما

اشتراک گذاری

برچسب ها

ارسال دیدگاه

0 دیدگاه برای همه چیز درباره ی هوش مصنوعی