نحوه غلبه بر استرس

چگونه بر استرس خود در محیط کار غلبه کنیم؟

هرکسی که تاکنون شغلی را بر عهده داشته، در مقطعی فشار ناشی از کار را احساس کرده است. هر شغلی می تواند عناصر استرس زا داشته باشد ، حتی اگر عاشق کاری باشید که انجام می دهید. ممکن است در کوتاه مدت، برای انجام یک تعهد چالش برانگیز فشار روی شما باشد. اما وقتی استرس کار مزمن شود، می تواند طاقت فرسا باشد و برای سلامت جسمی و روحی مضر است. 

متأسفانه چنین استرس طولانی مدتی بسیار رایج است. بسیاری افراد از کار به عنوان منبع قابل توجهی از استرس یاد می کنند. همیشه نمی توانید از تنش هایی که در کار به وجود می آید جلوگیری کنید. اما می توانید برای کنترل استرس تلاش کنید. در این مقاله ابتدا درباره دلایل و اثرات استرس شغلی توضیح می دهیم و سپس راهکارهایی برای مقابله با استرس پیشنهاد خواهد شد که ممکن است برای شما مفید باشد. 

علت های استرس کاری

علت های استرس

عوامل خاصی می توانند در محیط کار استرس ایجاد کنند. برخی از عوامل استرس زا در محیط کار عبارتند از:

  • حقوق پایین
  • کار بیش از حد
  • کمبود فرصت برای رشد و پیشرفت
  • انجام کارهایی که جذاب و چالش برانگیز نیست
  • عدم پشتیبانی اجتماعی
  • عدم کنترل کافی بر تصمیمات مربوط به شغل
  • تقاضاهای متناقض یا انتظارات نامشخص

اثرات استرس کنترل نشده

استرس ناشی از کار فقط هنگامی که برای یک روز به خانه می روید ناپدید نمی شود. وقتی استرس ادامه پیدا کند ، می تواند به سلامتی شما آسیب وارد کند.

یک محیط کار استرس زا می تواند به مشکلاتی مانند سردرد ، معده درد ، اختلالات خواب ، کوتاهی مزاج و مشکل تمرکز دامن بزند. استرس مزمن می تواند منجر به پریشانی ، بی خوابی ، فشار خون بالا و سیستم ایمنی ضعیف شود. همچنین می تواند باعث افسردگی، چاقی و بیماری های قلبی شود. با تشدید این مشکل، افرادی که بیش از حد دچار استرس می شوند اغلب با روش های ناسالم مانند پرخوری، خوردن غذاهای ناسالم ، استعمال سیگار یا سوء مصرف مواد مخدر و یا مصرف الکل با آن مقابله می کنند.

در رابطه با مدیریت آنلاین کسب و کار و مزایای آن در شرایط کنونی کرونا بیشتر بدانیم

گام هایی به سوی کنترل استرس

کنترل استرس

عوامل استرس زا را پیدا کنید

 به مدت یک یا دو هفته یک دفترچه یادداشت همراه داشته باشید تا مشخص کنید چه شرایطی بیشترین استرس را ایجاد می کند و چگونه به آنها پاسخ می دهید. افکار ، احساسات و اطلاعات خود را در مورد محیط، از جمله افراد و شرایط بدنی و نحوه واکنش خود ثبت کنید. یادداشت برداری می تواند به شما کمک کند الگوهایی را در بین عوامل استرس زا و واکنش هایتان در برابر آنها پیدا کنید.

واکنش های سالم نشان دهید

به جای تلاش برای مقابله با استرس با فست فود یا الکل ، بهترین تلاش خود را برای انتخاب واکنش درست هنگام تنش انجام دهید. ورزش به خوبی فشار را کاهش می دهد. یوگا می تواند یک انتخاب عالی باشد و کلا هر نوع فعالیت بدنی مفید است. همچنین برای سرگرمی ها و فعالیت های مورد علاقه خود وقت بگذارید. گاه رمان بخوانید، به کنسرت بروید و یا با دوستان و خانواده خود بازی کنید؛ حتماً برای چیزهایی که برای شما لذت بخش است وقت بگذارید.

داشتن خواب کافی و با کیفیت نیز برای مدیریت استرس مهم است. با کاهش مصرف کافئین در اواخر روز و به حداقل رساندن فعالیت های تحریک کننده ، مانند استفاده از رایانه و تلویزیون ، در شب ، عادت های خواب سالم ایجاد کنید.

مرزها را مشخص کنید

 در دنیای دیجیتال امروز، احساس فشار برای در دسترس بودن طی 24 ساعت شبانه روز بسیار رایج است. برای خود برخی از مرزهای زندگی کاری را تعیین کنید. این ممکن است به معنای وضع قانون عدم چک کردن ایمیل از خانه در شب ، یا عدم پاسخگویی به تلفن هنگام شام باشد. اگرچه افراد ترجیحات مختلفی در رابطه با میزان کار و زندگی خانوادگی خود دارند ، اما ایجاد برخی مرزهای مشخص بین این قلمروها می تواند پتانسیل تعارض زندگی کاری و استرس ناشی از آن را کاهش دهد.

برای شارژ مجدد وقت بگذارید

برای جلوگیری از اثرات منفی استرس مزمن و فرسودگی شغلی، به زمان نیاز داریم تا دوباره انرژی خود را افزایش دهیم و به سطح عملکرد قبل از استرس خود برگردیم. این روند بهبودی، نیاز به تعطیل کردن کار در دوره های زمانی دارد؛ به این صورت که نه مشغول فعالیت های مربوط به کار باشید و نه به کار فکر کنید. به همین دلیل بسیار مهم است که هر از گاهی به نوعی که با نیازهای شما متناسب باشد، اتصال خود به کار را قطع کنید. نگذارید روزهای تعطیل شما هدر رود. در صورت امکان ، برای استراحت و آرامش وقت بگذارید. در این صورت دوباره احساس سرزندگی و آمادگی برای انجام بهترین عملکرد خود را به دست می آورید.

یاد بگیرید چگونه آرام شوید

تکنیک هایی مانند مدیتیشن ، تمرینات تنفس عمیق و ذهن آگاهی (حالتی که در آن شما تجربیات و افکار موجود را بدون قضاوت در مورد آن ها مشاهده می کنید) می تواند به کاهش استرس کمک کند. هر روز چند دقیقه وقت بگذارید و تمرکز خود را روی یک فعالیت ساده مانند تنفس ، پیاده روی یا لذت بردن از وعده غذایی بگذارید. مهارت توانایی تمرکز هدفمند روی یک فعالیت منفرد و بدون حواس پرتی با تمرین قوی تر خواهد شد و به مرور در خواهید یافت که می توانید آن را در بسیاری از جنبه های زندگی خود اعمال کنید.

با سرپرست خود صحبت کنید

 سلامت کارمندان با بهره وری در محل کار ارتباط دارد؛ بنابراین رئیس شما انگیزه ایجاد محیط کاری را دارد که باعث بهبود رفاه کارکنان شود. از گفت و گوی آزاد با سرپرست خود شروع کنید. هدف از این کار تهیه لیست شکایات نیست، بلکه تهیه یک برنامه موثر برای مدیریت عوامل استرس زایی است که شناسایی کرده اید. بنابراین می توانید در کار خود بهترین عملکرد را داشته باشید. در حالی که برخی از بخش های برنامه ممکن است برای کمک به شما در ارتقاء مهارتهایتان طراحی شده باشد.

پشتیبانی بگیرید

 پذیرش کمک از دوستان مورد اعتماد و اعضای خانواده می تواند توانایی شما در کنترل استرس را بهبود بخشد. کارفرمای شما همچنین ممکن است برنامه هایی برای مدیریت استرس کارکنان خود داشته باشد و قطعا این از ویژگی های یک مدیر موفق است. اگر همچنان احساس فشار شدید در کار دارید ، ممکن است بخواهید با یک روانشناس صحبت کنید ، که می تواند به شما در کنترل بهتر استرس و تغییر رفتار ناسالم کمک کند.

در صورت علاقه می توانید با مراجعه به بخش مقالات درباره سامانه حضور و غیاب آنلاین مطالعه کنید. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.