مقاله-کارسو---کار-آفرینی

کارآفرین کیست؟

کارآفرین فردی است که با بیشترین ریسک و حداکثر بهره برداری، شغل جدیدی ایجاد می کند. او معمولاً به عنوان یک مبتکر، منبع ایده های جدید، کالاها، خدمات و تجارت دیده می شود. 

کارآفرینان با استفاده از مهارت ها و ابتکارات لازم برای پیش بینی نیازها و ارائه ایده های جدید به بازار ، نقشی اساسی در اقتصاد بازی می کنند. بسیاری از کارآفرینان امروزی به مدیریت کسب و کارهای اینترنتی روی آورده اند. در این مقاله قصد داریم درباره شیوه عملکرد کارآفرینان، انواع کارآفرینی و تاثیر آن بر اقتصاد صحبت کنیم. 

تعریف کارآفرینی

اقتصاددانان هرگز تعریفی ثابت از کارآفرین یا کارآفرینی نداشته اند. کلمه «کارآفرین» از فعل فرانسوی entreprendre به معنی «تعهد» می آید. گرچه مفهوم کارآفرینی برای چند قرن وجود داشت، اما اقتصاددانان کلاسیک و نئوکلاسیک کارآفرینان را از مدل های رسمی خود کنار می گذاشتند. در اواسط قرن بیستم بود که اقتصاددانان به طور جدی تلاش کردند کارآفرینی را در مدل های خود بگنجانند.

سه متفکر در ورود کارآفرینان به دنیای اقتصاد حائز اهمیت اند: جوزف شومپیتر ، فرانک نایت و اسرائیل کرزنر. شومپیتر پیشنهاد کرد که کارآفرینان (و نه فقط شرکت ها) مسئول ایجاد چیزهای جدید در جستجوی سود هستند. فرانک نایت بر کارآفرینان به عنوان حامل عدم اطمینان متمرکز شد و معتقد بود که آنها مسئول حق بیمه ریسک در بازارهای مالی هستند. کرزنر در مورد کارآفرینی به عنوان فرآیندی نگاه کرد که منجر به کشف می شود.

 کارآفرینان چگونه عمل می کنند؟

کارآفرینی یکی از منابعی است که اقتصاددانان آن را به عنوان محصول اصلی جدا می کنند؛ سه منبع دیگر شامل منابع طبیعی، نیروی کار و سرمایه است. یک کارآفرین سه مورد اول را برای تولید کالا یا ارائه خدمات ترکیب می کند. آنها معمولاً یک طرح تجاری ایجاد می کنند، نیروی کار استخدام می کنند، منابع مالی را به دست می آورند و مدیریت مناسب را برای تجارت فراهم می کنند.

کارآفرینان معمولاً هنگام تاسیس شرکت ها با موانع زیادی روبرو می شوند. سه موردی که بسیاری از آنها به عنوان چالش برانگیزترین موارد ذکر می کنند عبارت اند از:

 • مراحل اداری
 • استخدام افراد مستعد (سامانه مدیریت منابع انسانی)
 • اخذ بودجه

کارآفرین و سرمایه گذاری

با توجه به ریسک یک سرمایه گذاری جدید، به دست آوردن بودجه سرمایه ای چالش برانگیز است و بسیاری از کارآفرینان از طریق روش هایی مثل تأمین مالی یک کسب و کار با استفاده از پول خودشان ، تأمین ارزش سهام برای کاهش هزینه های کار ، به حداقل رساندن موجودی کالا و … با آن مقابله می کنند.

در حالی که برخی از کارآفرینان تنها با مدیریت کسب و کارهای کوچک دست و پنجه نرم می کنند، برخی دیگر شرکایی را در اختیار دارند که دسترسی بیشتری به سرمایه و منابع دارند. در این شرایط ، شرکت های جدید ممکن است از سرمایه گذاران خطرپذیر ، سرمایه گذاران خیّر ، صندوق های تامینی ، تأمین منابع مالی یا از طریق منابع سنتی تر مانند وام های بانکی تأمین مالی کنند.

کارآفرینان اقتصاد را تحت تأثیر قرار می دهند

در زبان اقتصاد، کارآفرین به عنوان یک عامل هماهنگ کننده در اقتصاد سرمایه داری عمل می کند. این هماهنگی به منزله منابعی است که به سمت فرصت های بالقوه سود جدید هدایت می شوند. کارآفرین منابع مختلفی را لمس می کند، چه مادی و چه غیرمادی، و باعث تقویت شکل گیری سرمایه می شود.

در یک بازار پر از عدم اطمینان، این کارآفرین است که می تواند به رفع عدم اطمینان کمک کند ، زیرا قضاوت می کند یا خطر را به عهده می گیرد. شرکت های تاسیس شده با افزایش رقابت و چالش های کارآفرینان روبرو هستند که اغلب آنها را به سمت تلاش های تحقیق و توسعه نیز سوق می دهد. از نظر اقتصادی فنی ، کارآفرین روند تعادل را در حالت پایدار مختل می کند.

انواع کارآفرینی

کارآفرینان افرادی هستند که علاقه زیادی به ایجاد تغییر در جهان دارند. آن ها برای اینکه رهبران و مبتکران موثری باشند، به مجموعه خاصی از مهارت ها نیاز دارند. از آنجا که انواع مختلفی از مشاغل وجود دارد ، انواع مختلفی از کارآفرینی نیز وجود دارد. گرچه کارآفرینی فرآیند کلی توسعه، راه اندازی و اداره یک تجارت است، اما انواع مختلفی از کارآفرینی وجود دارد که معروف ترین آن ها عبارت اند از:

 • کارآفرینی مشاغل کوچک
 • کارآفرینی شرکت های بزرگ
 • کارآفرینی استارتاپ مقیاس پذیر
 • کارآفرینی اجتماعی
 • کارآفرینی نوآورانه
 • کارآفرینی هاستلر(اغوا کننده)
 • کارآفرینی مقلد
 • کارآفرینی محقق
 • کارآفرینی خریدار

 آرزوها و چشم اندازهای متفاوت مردم نسبت به نوع مشاغلی که می خواهند ایجاد کنند رویه های متفاوتی را شکل می دهد و هر کسی بر اساس شخصیت، مهارت و ویژگی های خود کار را انجام می دهد.

در صورت علاقه می توانید با مراجعه به بخش مقالات کارسو درباره نرم افزار حقوق دستمزد اطلاعات بیشتری کسب کنید. امیدورایم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.