تحلیل-رفتار-متقابل-در-محیط-کار

تحلیل رفتار متقابل در محیط کار

دکتر اریک برن ، روانشناسی متولد کانادا بود که بیشتر زندگی بزرگسالی خود را در امریکا گذرانده است. او مفهوم تحلیل رفتار متقابل یا TA را به عنوان سیستمی که می تواند به تعاملات مردم و بهبود محیط اجتماعی انسان کمک کند طراحی کرد.. کارهای وی عمدتاً معطوف به عملکرد روابط یک به یک بود و در ابتدا به عنوان یک روش درمانی مستقیم مورد استفاده قرار گرفت. با این وجود ، از مجموعه کارهای برن طی 40 سال گذشته در محل کار استفاده شده است و در این مقاله به طور مختصر به نظریه کلی وی و دو جنبه خاص آن نگاه خواهیم کرد که به نظر می رسد در محیط کار تاثیرات بسیاری دارد. یادگیری این روش می تواند برای هر کسی از جمله مدیران کسب و کار مفید باشد؛ چرا که به درک عمیق تر رفتار افراد کمک می کند و فرآیند ارتباط را موثرتر می سازد. 

تحلیل رفتار متقابل چیست؟

TA باید به عنوان راهی برای کمک به ما در درک بهتر رفتارهای آموخته شده مردم ، مورد توجه قرار گیرد. باید توجه داشته باشیم که فرض می شود:

  • مردم خوب هستند.
  • همه ظرفیت تفکر دارند.
  • مردم درباره سرنوشت خود تصمیم می گیرند (و این تصمیمات قابل تغییر است).

برن رفتارهای پیچیده درون فردی را اینگونه شرح داد که که تعاملات انسان از یکی از این سه مورد ناشی می شود: ایگو، والد بزرگسال یا کودک. این تعاملات در سطوح آشکار و پنهانی اتفاق می افتد و تا زمانی که خودتان را برای شروع به کار آموزش ندهید به راحتی دیده نمی شوند. اگرچه تمام نظریه های برن با یکدیگر ارتباط دارند ، اما دو نظریه اصلی که بیشترین کاربرد را در اصطلاحات سازمانی داشته اند “Ego States” و به اصطلاح “OK Corral” هستند. در این ارائه نظریه Ego States مختصرا بررسی خواهد شد.

ایگو

به گفته برن ، همه افراد دارای سه بخش کاملاً گوناگون از شخصیت خود یا آنچه او “خود” درونی می هستند. از نظر برن این جنبه های شخصیتی ما فیلترهایی هستند که ما از طریق آنها دنیا را می بینیم ( و همه آنها با گذشت زمان و معمولاً در اوایل کودکی ، شکل گرفته اند). برن این فیلترهای شخصیتی را States نامید. بنابراین هر فردی عمدتا از طریق یکی از سه حالت Ego ارتباط برقرار می کند. درادامه سه حالت ایگو را با هم بررسی خواهیم کرد.

ایگوی والد (آموختنی)

این حالت شامل نگرش ها، احساسات و رفتاری است که از منابع خارجی و در درجه اول از طرف والدین وارد شده است. که نمود رفتاری ان به دو بخش قابل تقسیم است:

والد پرورش دهنده: به فکر مراقبت ، دوست داشتن و کمک است.

والد کنترل کننده : کار آن انتقاد ، سانسور و مجازات است.

وقتی شخصی در حالت والد خود است ، به طور خودکار پاسخ می دهد ، تقریباً مثل اینکه فرد دستگاه ضبط حافظه ای در ذهن خود داشته باشد. همه افراد ضبط حافظه والدین را انجام می دهند( برخی از آنها مفید هستند) آنها ما را قادر می سازند تا کارهای روزمره را به طور خودکار انجام دهیم بدون اینکه زیاد به آن ها فکر کنیم. اگر حافظه والدین در موقعیت نامناسب به طور خودکار فعال شود می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

ایگوی بزرگسال (آموختنی)

ایگوی-والد

حالت بزرگسال یک فرد به معنای افکار ، احساسات و رفتار او در اینجا و اکنون است که به آرامی و متناسب با محرک خارجی در هر زمان تجربه می شود. این حالت هیچ ارتباطی با سن فرد ندارد و شامل رفتارهایی است که مربوط به جمع آوری اطلاعات ، سازماندهی و تجزیه و تحلیل می شود. حالت بزرگسال با دلسوزی و بدون احساس عمل می کند.

ایگوی کودک (احساس شدنی)

این حالت شامل تمام تکانه هایی است که به طور طبیعی به نوزاد وارد می شود. اما همان طور که والدین جنبه ها یا ویژگی های مختلفی دارند که مربوط به این حالت هستند ، حالت کودک نیز چنین است. کودک در دو قسمت رشد می کند: کودک طبیعی یا آزاد و کودک سازگار.

کودک طبیعی / آزاد: خودجوش ، پرانرژی ، کنجکاو ، دوست داشتنی و مهار نشده است ، بخشی از شما احساس آزادی می کند و لذت را دوست دارد. بسیاری از بزرگسالان کودک طبیعی خود را سرکوب می کنند.

کودک تطبیق یافته: کودک تطبیق یافته شما وقتی رشد کرد که یاد گرفتید در واکنش به دنیای اطراف خود احساسات و رفتار خود را تغییر دهید یا سازگار کنید. احساس گناه ، ترس ، افسردگی ، اضطراب ، حسادت و غرور آموخته شده از ویژگی های کودک سازگار است. کودک سازگار می تواند مشکل سازترین قسمت شخصیت ما شود.

کاربرد تحلیل رفتار متقابل در زندگی شغلی

کاربرد-رفتار-متقابل

اگرچه از نظریه های دیگر در کارهای برن استفاده شده است ، اما تئوری “Ego States” و “OK Corral” وی بیش از هر نظریه دیگری در سازمانها در هر اندازه و نوع استفاده شده است. از تئوری حالتهای Ego برای کمک به درک بهتر ارتباط بین افراد با حالتهای مختلف Ego (جایی که ما می خواهیم از گفتگوهای والد و کودک به ویژه ، در صورت نامناسب بودن) جلوگیری کنیم ، بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.  نظریه تأیید صحیح در زمینه های خدمات به مشتری و به طور گسترده تر در حوزه توسعه رهبری اعمال شده است. در مورد دوم ، هدف این است که افراد در هنگام هدایت افراد و تیم ها تا حد امکان از دیدگاه « من خوب هستم ، شما خوب هستید» فعالیت کنند. این کار به آن ها اجازه می دهد از انجام بیش از حد نقش والد (که بسیاری از رهبران به طور طبیعی به آن وارد می شوند) و همچنین حالت کودک، که در آن رهبر بیش از حد نقش دوست همسال را بازی می کند و نمی تواند جهت گیری محکمی داشته باشد ، جلوگیری کنند.

به طور خلاصه ، نظریه روانشناختی اریک برن ایده های جالب توجهی در مورد چگونگی ارتباط بزرگسالان با یکدیگر ارائه می دهد که کاربرد زیادی در موقعیت های محل کار دارند. نظریه “Ego States” و “OK corral” بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند اما باید قبل از استفاده گسترده ، در مورد آنها تحقیق بیشتری شود. این امر در مورد سایر نظریه های مرتبط توسعه یافته توسط برن نیز اعمال می شود؛  نظریه هایی که اغلب به راحتی قابل دسترس نیستند اما چندین دیدگاه جالب برای ارائه دارند.

تحلیل رفتار متقابل به به مدیران کمک می کند برای اعضای سازمان انگیزه ایجاد کنند و در هدایت و رهبری آن ها موفق تر باشند. اگر کار شما مدیریت روابط عمومی است و یا با افراد زیادی در ارتباطید یادگیری TA به شما خواهد کرد.

در صورتی که میخواهید اطلاعات بیشتری درباره مدیریت آنلاین کسب و کار کسب کنید می توانید به مقالات نرم افزار حقوق و دستمزد و حضور غیاب آنلاین مراجعه نمایید. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.