مدیریت بودجه در کسب و کار

اهمیت مدیریت بودجه در کسب و کار

وقت و پول منابعی کمیاب برای همه افراد و سازمان ها هستند و استفاده موثر از این منابع نیاز به برنامه ریزی دارد. اما برنامه ریزی به تنهایی کافی نیست و برای اطمینان از انجام صحیح برنامه ها کنترل هم لازم است. مدیریت بودجه یا مدیریت مالی ابزاری است که مدیران برای برنامه ریزی و کنترل استفاده از منابع کمیاب از آن استفاده می کنند. به بیان دیگر بودجه یکی از مواردی است که در مدیریت ERP سازماندهی می شود و نقشه ای است که اهداف شرکت را نشان می دهد و به مدیران می گوید که چگونه با استفاده از منابع، می توانند به این اهداف دست یابند. تمام بخش های یک سازمان اعم از مدیریت منابع انسانی، حسابداری، نرم افزار حقوق و دستمزد، تبلیغات و … موظف اند که مطابق این برنامه عمل کنند. در این مقاله به بیان اهمیت بودجه بندی و الزامات و مزایای آن می پردازیم. 

اهمیت بودجه بندی

مدیریت مالی در کسب و کار

 شرکت ها ، سازمان های غیر انتفاعی و واحدهای دولتی هر کدام دارای انواع مختلفی از بودجه هستند. برای مثال بودجه های مسئولیت برای قضاوت در مورد عملکرد یک بخش یا مدیر خاص طراحی شده اند و یا بودجه های سرمایه ای پروژه های بلند مدت مانند افزودن تجهیزات یا جابجایی نیروگاه را ارزیابی می کنند. چه در مدیریت کسب و کارهای اینترنتی و چه در مدیریت سنتی یک کسب و کار، تعیین بودجه یکی از بخش های اصلی به شمار می آید و می توان گفت که عدم تعیین بودجه  از مواردی است که بقای یک سازمان را به خطر می اندازد.

روند بودجه بندی شامل برنامه ریزی برای سودآوری در آینده است؛ زیرا کسب بازده مناسب از منابع استفاده شده هدف اصلی شرکت است. یک شرکت برای مقابله با عدم اطمینان در آینده باید روشی را طراحی کند. شرکتی که به طور پیش فرض هیچ برنامه ای برای مقابله با آینده انتخاب نمی کند ممکن است در صورت وقوع حوادث نتواند در برابر آن ها واکنش مناسبی نشان دهد. اکثر کسب و کارها با توجه به حوادث قابل پیش بینی احتمالی ، نقشه ای برای اقداماتی که قرار است انجام دهند طراحی می کنند.

مزایای تعیین بودجه

مزایای تعیین بودجه

هرچه شرایط ثبات کمتری داشته باشد ، بودجه بندی ضروری تر خواهد بود؛ هرچند روند کار دشوارتر می شود. بدیهی است که شرایط عملیاتی پایدار، امکان اعتماد بیشتر به تجربه گذشته را به عنوان پایه ای برای بودجه بندی فراهم می کند. به یاد داشته باشید که تعیین بودجه فراتر از نتایج گذشته یک شرکت است. بودجه ها همچنین برنامه های آینده یک شرکت را در نظر گرفته و فعالیت های مورد انتظار را بیان می کنند. در نتیجه ، عملکرد بودجه ای مفیدتر از عملکرد گذشته به عنوان پایه ای برای قضاوت در مورد نتایج واقعی است. به طور کلی مزایای بودجه بندی عبارت اند از:

  • برنامه های عملیاتی مدیریت را برای دوره های آینده نشان می دهد.
  • برنامه های مدیریت را از نظر کمی رسمی می کند.
  • تمام سطوح مدیریت را وادار می کند که آینده بیندیشند ، نتایج را پیش بینی کنند و برای اصلاح نتایج ضعیف احتمالی اقدام کنند.
  • ممکن است افراد را به تلاش برای دستیابی به اهداف اعلام شده تحریک کند.
  • مشاغل می توانند فعالیتهای خود را بهتر هماهنگ کنند.
  • مدیران از برنامه های مدیران دیگر آگاه می شوند.
  • کارمندان هشیارتر می شوند و سعی در صرفه جویی در منابع دارند.
  • شرکت برنامه سازمان خود را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تغییر می دهد.
  • مدیران بینشی را پرورش می دهند که در غیر این صورت ممکن است توسعه نیابد.

روند برنامه ریزی بودجه فرصتی را برای سطوح مختلف مدیریت فراهم می کند تا برنامه های آینده را تدوین کنند. بودجه ای که به درستی تهیه شده باشد باید به وضوح نتایج مورد انتظار را منعکس کند.

الزامات برنامه بودجه

اهمیت برنامه بودجه

بودجه باید مفروضات مدیریت مربوط به وضعیت اقتصاد در افق برنامه ریزی را توصیف کند و برنامه هایی برای افزودن ، حذف یا تغییر خطوط محصول داشته باشد. همچنین یک برنامه بودجه باید ماهیت رقابتی صنعت را در نظر بگیرد و نیز تأثیر مقررات دولتی موجود یا احتمالی را پیش بینی کند.

اگر این فرضیات در طول دوره بودجه تغییر کند، مدیریت باید اثر تغییرات را تجزیه و تحلیل نماید و این را در ارزیابی عملکرد براساس نتایج واقعی لحاظ کند. مدیریت باید مرتبا داده های حسابداری را با موارد پیش بینی شده در طول دوره بودجه مقایسه کند و تفاوت ها را بررسی نماید.

به یاد داشته باشید که بودجه بندی جایگزین مدیریت خوب نیست اما در عوض، ابزاری مهم برای کنترل مدیریت است. مدیران در تهیه بودجه تصمیماتی اتخاذ می کنند که همچون یک برنامه اجرایی عمل می کند و راه را برای موفقیت در کسب و کار هموار می نماید.

امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.