نکات مصاحبه شغلی

چگونه در یک مصاحبه شغلی موفق شویم؟

ظاهر شما ، رفتار شما و گفتار شما در طول یک مصاحبه کاری تعیین می کند که آیا شغل دلخواه خود را به دست خواهید آورد یا خیر. یک مصاحبه خوب در چگونگی استخدام شما بسیار موثر خواهد بود و برعکس؛ یک مصاحبه ضعیف حتی اگر فرد توانایی باشید، از استخدام شما جلوگیری خواهد کرد. در این مقاله رهنمودهایی برای معرفی هرچه بهتر شما در یک مصاحبه کاری بیان خواهد شد.  

درباره شرکت کارفرما و صنعت مورد نظر تحقیق کنید

یک مصاحبه کننده ممکن است بپرسد که چگونه موقعیت شرکت وی را در صنعت خود درک می کنید ، رقبای شرکت چه کسانی هستند ، مزایای رقابتی آن ها چیست و چگونه باید به بهترین شکل پیش برود. به همین دلیل بهتر است از تلاش برای تحقیق کامل در مورد ده صنعت مختلف خودداری کنید. درعوض جستجوی خود را فقط در چند صنعت متمرکز کنید.

آماده باشید که درباره خودتان حرف بزنید

بسیاری از مصاحبه کنندگان مصاحبه را با این جمله آغاز می کنند: «درباره خودت بگو» . بنابراین از قبل آماده باشید که چگونه به این سوال پاسخ دهید.

می توانید پاسخ دادن به این سوال را با عباراتی از این قبیل آغاز کنید: « من می توانم در مورد چیزهای زیادی به شما بگویم ، و اگر آنچه که مد نظر شماست را نگفتم ، لطفاً به من اطلاع دهید. سعی میکنم درباره توانایی هایم صحبت کنم و می توانم هر موردی را که شما بخواهید بیشتر توضیح دهم». مصاحبه کنندگان همیشه می گویند «مطمئنا ، پیش برو» و سپس در مورد تجربه های کاری خود بگویید و نقاط قوت خود را با مثال در آن ها بگنجانید. این استراتژی به شما اجازه می دهد در 10-15 دقیقه اول مصاحبه روی تمام نقاط قوت خود تمرکز کنید. جمله «در مورد خودت به من بگو» یک فرصت طلایی است؛ آن را از دست ندهید.

یک نسخه از رزومه خود را همراه داشته باشید

اهمیت رزومه در مصاحبه کاری

در هر مصاحبه یک نسخه از رزومه خود را همراه داشته باشید. اگر مصاحبه کننده نسخه خود را گم کرده باشد ، می توانید نسخه اضافی خود را بیرون آورده و تحویل دهید. با این کار در وقت صرفه جویی خواهید کرد و مصاحبه کننده هم کمتر خجالت می کشد!

به زبان بدن خود دقت کنید

لباس مناسب بپوشید ، تماس چشمی برقرار کنید ، به اندازه کافی محکم دست بدهید ، صاف بایستید ، واضح صحبت کنید و از عطر و ادکلن پرهیز کنید! بعضی اوقات مکان های مصاحبه اتاق های کوچکی هستند که ممکن است فاقد گردش هوای مناسب باشند. شما می خواهید مصاحبه کننده به شرایط شغلی شما توجه کند پس بهتر است با بوی تند عطری که ممکن است او را آزار دهد حواسش را پرت نکنید.

قاطع باشید و مسئولیت مصاحبه را به عهده بگیرید

مسئولیت پذیری در مصاحبه

شاید به دلیل تلاش برای مودب بودن ، بعضی از داوطلبان در مصاحبه های شغلی بیش از حد منفعل شوند. اما ادب و انفعال دو چیز متفاوت اند. مصاحبه مانند هر مکالمه دیگری است. این اشتباه را نکنید که فقط آنجا بنشینید و منتظر مصاحبه کننده بمانید تا از شما درباره جایزه نوبلی که بردید سوال کند . این مسئولیت شماست که مطمئن شوید او نقاط قوت شما را شناخته است.

مهم ترین توانایی ها و انگیزه خود برای کار را به روشنی بیان کنید

آماده باشید تا در هر مصاحبه سه تا پنج نکته مهم ازخودتان ، از جمله آنچه شما را به عنوان بهترین کاندیدا برای این سمت معرفی می کند ، بیان کنید. از هر نقطه قوتی مثالی داشته باشید (من مهارت ارتباطی خوبی دارم. به عنوان مثال ، من یک گروه کامل را ترغیب کردم که …).

 آماده باشید تا به مصاحبه کننده بگویید چرا آن شغل را می خواهید؛ به چه چیز آن شغل علاقه مند هستید، به نظر شما چه پاداش هایی ارزشمند است و چه توانایی هایی در شما هست که برای آن شغل مناسب است. اگر طرف مصاحبه فکر کند شما به این شغل علاقه مند نیستید ، پیشنهادی به شما نمی دهد؛ مهم نیست که چقدر خوب هستید!

برای سوالات رایج در مصاحبه آماده باشید

سوالات رایج در مصاحبه

هر کتابی که درباره نحوه مصاحبه نوشته شده است دارای یک لیست از صد یا بیشتر سوالات رایج در مصاحبه است. بنابراین هر لیستی را انتخاب می کنید، با توجه به سن و وضعیت خود در مورد سوالاتی که احتمالاً با آنها روبرو خواهید شد ، فکر کنید. سپس پاسخ های خود را آماده کنید تا مجبور نباشید در طول مصاحبه با آنها سر و کله بزنید.

بهتر است ویژگی های یک مدیر موفق را بدانید و خودتان را جای او بگذارید، تا ببینید مصاحبه کننده( که ممکن است مدیر آن شرکت باشد) از شما چه انتظاری خواهد داشت.

در پنج دقیقه اول یک موفقیت کسب کنید

کسب موفقیت در مصاحبه

برخی مطالعات نشان می دهد که بیشتر مصاحبه کنندگان در 5 دقیقه اول  تصمیم خود را در مورد نامزدها می گیرند و پس از آن بقیه مصاحبه را به دنبال چیزهایی می گردند که این تصمیم را تأیید کند. در این پنج دقیقه چه کاری می توانید انجام دهید تا از دروازه عبور کنید؟ با انرژی و اشتیاق وارد شوید و از وقت مصاحبه گر قدردانی کنید. به یاد داشته باشید او ممکن است در آن روز،  متقاضیان زیادی را ببیند و ممکن است از کار خسته باشد. بنابراین بهتر است با انرژی باشید.

همچنین می توانید با یک نظر مثبت در مورد شرکت شروع کنید؛ چیزی مانند « من واقعا منتظر این جلسه بودم؛ فکر می کنم کارهای بزرگی (در یک زمینه یا پروژه خاص) انجام می دهید  و من واقعا از اینکه بتوانم کمک کنم بسیار هیجان زده ام.»

همان طور که می دانید مصاحبه کاری مرحله بسیار مهمی از فرآیندهای کسب و کار است. با رعایت نکات بالا می توانید خودتان را بهتر معرفی کنید و به هدف خود نزدیک تر شوید. در صورت علاقه می توانید به مقالات مدیریت روابط عمومی، نرم افزار حقوق و دستمزد و کارپول مراجعه نمایید.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

۱۲ دیدگاه برای “چگونه در یک مصاحبه شغلی موفق شویم؟

  1. ممنون از مطالب خوبتون که هم کامل و جامع هست هم تصاویر زیبایی داره که مخاطب رو به خواندن مطابتون ترغیب میکنه.خودم یه مدت که دنبال کاری متناسب با رده شغلی خودم بودم واقعا تعجب میکردم که بعضی مدیران چارچوب یک مصاحبه خوب رو نمیدونستن.امیدوارم این مطلب بدست همه مدیران مجموعه های بزرگ برسد

  2. مطلبتون خیلی کاربردی و خوب بود.حتما در مصاحبه های آینده ازش استفاده میکنیم

  3. رزومه خوب وقتی هنوز روبروی کارفرما ننشستی تورو معرفی میکنه.پس تا میتونید ی رزومه خفن واسه خودتون بسازید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.