مدیریت کسب و کار های آنلاین

مدیریت کسب و کارهای آنلاین

پیشرفت تکنولوژی و گسترش استفاده از اینترنت در سال های اخیر تاثیر عمیقی بر روی بخش های گوناگون زندگی ما انسان ها گذاشته است.نیازهای مردم همگام با این تغییرات دچار دگرگونی شده اند. به غیر از نیازهای مردم مدیریت کسب و کارها نیز تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفته اند.

سال هاست که بسیاری از کارها به صورت آنلاین انجام می شوند و این اتفاق مدیریت کسب و کار را برای بسیاری آسان تر کرده است. مدیریت به روش های سنتی مشکلاتی داشت که روش آنلاین آن ها را به خوبی حل می کند و امکانات بی شماری به شما می دهد که در روش های سنتی به آنها دسترسی ندارید.از طرف دیگر احتمالا کسب وکار شما هم تحت تاثیرات منفی بحران کرونا قرار گرفته است و بخش هایی از آن به خوبی گذشته پیش نمی رود. به همین خاطر روش های آنلاین بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت یافته اند.

گزارش ها نشان می دهند که در همین شرایط، کسب و کارهای آنلاین نه تنها کمتر آسیب می بینند بلکه حتی ممکن است رونق بیشتر هم بگیرند. به نظر می رسد تنها راهکار در این شرایط مدیریت آنلاین بخش هایی از کسب و کار است. در ادامه به بیان نکاتی درباره کسب و کارهای آنلاین می پردازیم.

مزایای کسب و کار آنلاین

مدیریت کسب و کار های اینترنتی

برای این که از مزایای کسب و کارهای آنلاین بهره مند شوید، نیازی نیست کل تجارت خود را از طریق اینترنت اداره کنید. ممکن است مشاغل کوچک فقط به یک آدرس ایمیل برای برقراری ارتباط با مشتریان و یا تامین کنندگان خود نیاز داشته باشند. سایر مشاغل ممکن است از وب سایت خود برای انجام کل تجارت خود به صورت آنلاین استفاده کنند. مدیریت آنلاین کسب و کار فرصت هایی را به وجود می آورد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

 • امکان دسترسی جهانی و 24 ساعته مخاطبان به شما در هفت روز هفته فراهم می شود.
 • ارائه خدمات به مشتریان به واسطه انعطاف پذیری بیشتر کسب و کار بهبود می یابد.
 • در هزینه های سازمان صرفه جویی می شود.
 • محصولات سریع تر به دست مشتریان می رسند.
 • کاغذ کمتری مصرف می شود.
 • فرصتی به وجود می آید که بتوانید کسب و کار خود را از هر جای دنیا که می روید، مدیریت کنید.

 همچنین ممکن است مشتریان شما ترجیح دهند که پیش از حضور در فروشگاه یا ملاقات نمایندگان شما در شرکت، ابتدا از طریق وبسایتتان با محصولات و یا خدمات آشنا شوند. وبسایت می تواند یکی از بهترین ابزارها برای معرفی برند، ویژگی ها، اندازه و رنگ محصولات و همچنین قیمت ها باشد.

 

مراحل راه اندازی یک کسب و کار آنلاین:

نحوه مدیریت آنلاین کسب و کار به محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید بستگی دارد. اما به طور کلی مواردی وجود دارند که عمل به آن ها می تواند گام موثری برای رسیدن به هدف باشند. هنگامی که در حال برنامه ریزی جنبه های آنلاین کسب و کار خود هستید بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • در مورد رقبا و سایر مشاغل که از ابزارهای آنلاین استفاده می کنند تحقیق کنید.
 • تصمیم بگیرید که چه جنبه هایی از تجارت آنلاین به سود تجارت شما خواهد بود.
 • بودجه خود را بررسی کنید تا بتوانید از عهده مخارج ابزارهای آنلاین برآیید
 • با قوانین و مقرراتی که بر فعالیت های تجاری آنلاین شما اعمال می شود ، آشنا شوید.
 • نیازهای خود را در نظر بگیرید ، از جمله اینکه به چه نرم افزاری نیاز دارید و چه نوع تجهیزات رایانه ای را برای اجرای آن نیاز دارید.
 • برای مشکلاتی مانند ویروس های رایانه ای، کلاهبرداری، سرقت داده ها و از بین رفتن یا آسیب های سخت افزاری برنامه ریزی کنید.
 • در مورد زمان و بودجه ای که برای مدیریت جنبه های آنلاین تجارت خود نیاز دارید واقع بین باشید.
 • استفاده از وبسایت فروش می تواند به سود شما باشد.
 • به مشتریان خود امکان رزرو آنلاین بدهید و همچنین این امکان را فراهم کنید که در صورت نیاز بتوانند با شما قرار ملاقات آنلاین بگذارند
 • از ظرفیت شبکه های اجتماعی برای تعامل بهتر با مخاطبانتان استفاده کنید
 • با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و نظرات آن ها را درباره برند، محصولات و یا خدماتتان دریافت نمایید.
 • مکانسیم های درون سازمانی(مثل مالیات یا حقوق کارمندان) را نیز به صورت آنلاین مدیریت کنید. استفاده از نرم افزار حقوق و دستمزد می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

 در همین راستا، نرم افزار های کارپول و کارساعت به شما کمک می کنند که کیفیت کار اعضای شرکت را به راحتی زیر نظر داشته باشید و سریع و بدون درد سر حقوق کارمندان خود را محاسبه کنید.

آینده کسب و کارهای اینترنتی

کسب و کار آنلاین

به خاطر داشته باشید که تجارت شما و همچنین انواع ابزارهای آنلاین موجود ، مدام در حال تغییر و تحول است. شاید شما هنگام شروع کسب و کارتان نیازی به داشتن وبسایت احساس نکنید ، اما با توجه گسترش روزانه استفاده از تکنولوژی و اینترنت بهتر است به این فکر کنید که در آینده ممکن است چه اتفاقی در دنیای کسب و کار بیفتد. مدیریت مدرن برای رسیدن به هدف خود به ابزارهای آنلاین نیاز دارد و چه بسا به زودی شاهد جهانی باشیم که تمام کسب و کارهای آن از اینترنت استفاده می کنند. پس اگر هنوز کسب و کار خود را به شکل سنتی اداره می کنید، از فرصت استفاده کنید و تا دیر نشده رویکردتان را تغییر دهید.

ما نیز در این راه کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.