فواید آموزش پرسنل

اهمیت و فواید مدیریت آموزش پرسنل

مدیریت آموزش پرسنل از معیارهای حیاتی برای موفقیت و توسعه یک سازمان است. این آموزش‌ها برای کارکنان و کارفرماها مثمر ثمر است و به افزایش بهره‌وری کمک می‌کند. در صورتی که یک کارمند به خوبی آموزش ببیند، بهره‌وری و کارآیی او بیشتر می‌شود. اما این آموزش‌ها در چه زمینه‌ای باید صورت بگیرد؟ آموزش‌هایی که در یک سازمان به کارکنان داده می‌شود در چهار زمینه است:

آموزش پرسنل هم برای کارمند و هم برای کارفرما مفید است.

 1. نیروهای تازه‌کار: نیرویی که به تازگی وارد سازمان می‌شود باید آموزش‌های لازم را ببینید تا با شرایط کار، اهداف سازمان، چشم‌اندازها و مقررات و قوانین شرکت آشنا شود. این نوع آموزش، باعث می‌شود تا فرد آمادگی لازم برای بر عهده گرفتن مسئولیتی که سازمان برای وی در نظر می‌گیرد آماده باشد. 
 2. نیرو‌های مشغول به کار: آموزش صرفا ویژه کارکنانی نیست که به تازگی وارد سازمان شده‌اند بلکه افرادی که سال‌ها مشغول به کار در سازمان هستند نیز باید آموزش ببینند. هدف از این آموزش می‎‌تواند بازنگری مهارت‌ها  و ارتقای آن‌ها باشد.
 3. آموزش با هدف به روز رسانی: معمولا سازمان‌ها در ابعاد مختلف دچار تغییراتی می‌شوند و یکی از اهداف مدیریت آموزش پرسنل، به روز رسانی اطلاعات کارکنان نسبت به تغییرات انجام شده است. به عنوان مثال این تغییرات ممکن است از نوع خرید امکانات جدید برای سازمان بوده باشد. در اینجا لازم است تا سازمان آموزش‌های لازم را به کارکنان بدهد تا روش کار با ابزارهای جدید را فرا بگیرند.
 4. آموزش به منظور ارتقای شغلی: مدیریت آموزش پرسنل، باید تمهیدات لازم را برای آموزش مهارت‌های لازم برای کارکنانی که خواهان ارتقای شغلی هستند بیندیشد.

فواید آموزش پرسنل چیست؟

آموزش پرسنل

آموزش پرسنل فواید زیر را به همره دارد:

 • روحیه‌بخشی به کارکنان: یکی از فوایدی که این آموزش‌ها به همراه دارد روحیه‌بخشی به کارمند است. آموزش‌‌ها رضایت و امنیت شغلی را به کارکنان القا می‌کند. کارمندی که احساس رضایت بیشتری داشته باشد مسلما از روحیه بهتری برخوردار است.
 • نظارت کمتر: در صورتی که کارکنان به خوبی آموزش دیده باشند، کمتر نیاز به نظارت خواهند داشت. در نتیجه در زمان و انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.
 • کاهش خطاها: کارکنانی که آموزش کافی دیده‌اند کمتر  تلفات به بار می‌آورند. بنابراین این آموزش‌ها علاوه بر مهارت‌آموزی، می‌تواند جنبه پیشگیرانه نیز داشته باشند.

آموزش پرسنل برای افزایش بازدهی نیروی کار مفید است.

چارت سازمانی چیست؟

چارت سازمانی

چارت سازمانی نموداری است که روابط و مراتب در سازمان را نشان می‌دهد. این نمودار ساختار یک شرکت، دولت یا سازمان را نمایش می‌دهد و روابط بین جایگاه‌های شغلی را نیز به نمایش می‌گذارد. چارت‌های سازمانی کاربردهای گوناگونی دارند و می توان آنها را به روش‌های مختلفی ایجاد کرد. به عنوان مثال ممکن است از آن‌ها به عنوان یک ابزار مدیریتی ، برای اهداف برنامه‌ریزی، یا به عنوان یک فهرستی از پرسنل سازمان یا شرکت استفاده شود.

چارت‌های سازمانی از چند جهت مفید هستند. در اینجا به فوایدی که از یک چارت سازمانی می‌تواند داشته باشد اشاره می‌شود. با چارت سازمانی می‌توانید:

 • شرح وظایف پرسنل مشغول در سازمان را نمایش دهید.
 • به مدیر مجموعه اجازه دهید تا رشد یا تغییرات را به طور موثرتری مدیریت کند.
 • به کارمندان اجازه دهید تا موقعیت کارشان را در سازمان درک کنند.
 • سایر اطلاعات مانند سلسله مراتب داده را ارائه دهید.

چارت سازمانی جایگاه‌های شغلی را نمایش می‌دهد

نوع چارت سازمانی شما باید نمایانگر فلسفه مدیریت و ساختار سازمانی شرکت شما باشد. چهار نوع از این چارت‌ها در زیر آورده شده است:

 • چارت  عملکردی از بالا به پایین
 • چارت بخشی
 • چارت  ماتریسی
 • چارت  تخت

ایجاد یک چارت کاملاً قالب‌بندی شده و با ظاهری حرفه‌ای به مهارت خاصی احتیاج ندارد ، اما به طور تصادفی نیز اتفاق نمی‌افتد و لازم است تا مولفه‌هایی را با توجه به شرایط هر سازمان در نظر گرفت. مثالی که در این‌باره می‌توان زد سایز لباس است. همانگونه که هر فرد سایز خاصی برای انتخاب لباس دارد، هر سازمان نیز باید چارت سازمانی ویژه خود را داشته باشد. بنابراین باید چارت سازمانی را متناسب با نیازهای سازمان خود تنظیم کنید. عوامل زیادی وجود دارد که باید در انتخاب یک چارت مناسب در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، چه نوع اطلاعاتی باید در هر قسمت وجود داشته باشد؟ جهت نمودار باید از بالا به سمت پایین  باشد یا در جهت دیگری باشد؟ اگر افرادی با چندین نقش و وظیفه را در سازمان ایفا کنند، این چندگانگی را باید چگونه نشان داد؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که چگونه یک چارت متناسب با شرایط منحصر به فرد سازمان خود ایجاد کنید.

سخن پایانی

مدیریت یک مجموعه اعم از یک شرکت کوچک تا یک سازمان بزرگ، مستلزم به کارگیری ابزارهای مدرن می‌باشد. کارسو مفتخر است تا خدمات مدیریت آنلاین کسب و کار را به شما ارائه دهد. این خدمات در قالب سامانه‌ای کارپول (نرم افزار حقوق و دستمزدکارساعت(سامانه حضور غیاب آنلاینکارتیک (سامانه جامع مدیریت منابع انسانی)، کارمپ(سامانه جامع کنترل تردد با جی‌پی اس) و کارسال(تقویم اختصاصی و ثبت رویدادها) می‌باشد. در این مقاله به اهمیت چارت سازمانی و مدیریت آموزش پرسنل پرداختیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.