سامانه مدیریت منابع انسانی

سیستم مدیریت کسب و کار چگونه کار می کند؟

مدیریت منابع انسانی قسمتی از مدیریت کسب و کار است که به یافتن، غربالگری، استخدام و آموزش کارکنان می پردازد. در قرن حاضر که شرایط کسب و کارها به سرعت در حال تغییر است، سیستم مدیریت منابع انسانی نقشی اساسی در موفقیت و کیفیت کار شرکت ها دارد. 

از دیگر وظایف مدیریت کسب و کار می توان به غرامت و پاداش ، اخراج و به روز رسانی قراردادهای کارکنان بر اساس قانون اشاره کرد. امروزه بسیاری از شرکت ها از سیستم سنتی منابع انسانی که با حضور مدیر منابع انسانی در شرکت همراه بود فاصله گرفته اند و مسائلی مثل نرم افزار حقوق و دستمزد را برون سپاری کرده و یا از طریق سامانه های آنلاین انجام می دهند. از کاربردی ترین سامانه ها در این زمینه نرم افزار حضور غیاب آنلاین می باشد.

صرف نظر از بزرگی یک سازمان، داشتن واحد منابع انسانی یکی از اجزاء ضروری هر کسب و کار است. دپارتمان HR وظیفه دارد بهره وری کارکنان را به حد اکثر برساند و از سازمان در برابر مشکلاتی که توسط نیروی کار ایجاد می شود محافظت کند.

 دانلود نرم افزار مدیریت منابع انسانی آنلاین رایگان کلیک کنید. 

وظایف مدیر  کسب و کار

سیستم مدیریت منابع انسانی

در اوایل 1980 تلاش هایی برای ابتکار استراتژیک در بخش های منابع انسانی انجام می گرفت. این جنبش بر اساس پژوهش هایی درباره تأثیر مسائل مربوط به کارمندان در موفقیت دراز مدت شرکت انجام شد. این استراتژی ها به استراتژی های HRM معروف شدند. HRM یا مدیریت منابع انسانی یک رویکرد جامع در مدیریت کارمندان، شرایط و فرهنگ سازمانی است که بر استخدام، مدیریت و جهت گیری کلی کارکنان سازمان متمرکز است.

معمولا کسب و کاری که از استراتژی های مدیریت کسب و کار استفاده می کند، نقش فعال تری در بهبود نیروی کار سازمان ایفا می کند. چرا که می تواند فرآیندها، رویکردها و راهکارهایی را به مدیریت پیشنهاد کند. گوگل به عنوان شرکتی که از طریق منابع انسانی رویکرد فعال تری را برای روابط کارمندان در پیش گرفت یکی از بهترین مثال هاست. برای شرکتی مثل گوگل کارمندانِ شاد، معادل کارمندان مفیدند.

در ادامه به بیان برخی از مهم ترین وظایف مدیریت کسب و کار می پردازیم.

استخدام و آموزش کارکنان

استخدام و آموزش کارکنان یکی از اساسی ترین مسئولیت های مدیر منابع انسانی است. دلیل وجود واحد منابع انسانی یافتن و استخدام افراد شایسته، متناسب با ارزش های سازمان است. همچنین در مواقع لزوم بر اساس نیاز سازمان برنامه‌های آموزشی برای کارکنان گذاشته می شود و افراد این فرصت را پیدا می کنند که با تقویت دانش و مهارت هایشان ، خود را برای پیشرفت در آینده آماده نمایند.

ارزیابی عملکرد  کارکنان

HRM  پتانسیل های افراد را کشف می کند، آن ها را در زمینه مورد نظر تشویق می نماید و سپس به آنها پیشنهاداتی برای پیشرفت در کار ارائه می‌دهد. تیم منابع انسانی با کارکنان به شکل انفرادی ارتباط برقرار می کتد تا اطلاعات مورد نیاز خود را برای همه‌ی مشاغل موجود در سازمان بدست آورد . منابع انسانی می تواند با شناختی که از افراد سازمان بدست می آورد طرح کلی اهداف سازمان را به شکلی بهتر شکل دهد. ارزیابی عملکرد از جمله مواردی است که اگر به صورت منظم انجام شود منجر به افزایش انگیزه کارمندان می گردد.

کنترل جوّ محیط کار

عملکرد افراد به شدت تحت تاثیر جو سازمان است و کنترل جو سازمان یکی از وظایف مدیر کسب و کار است. مدیر منابع انسانی موظف است که  محیط کار را  ایمن، سلامت و پاکیزه نگه دارد تا بهره وری کارکنان به حد اکثر برسد.

حل اختلافات درون سازمانی

در هر سازمانی مسائل و مشکلاتی هست که می‌تواند منجر به بروز اختلاف میان کارکنان شود، تعارضات اجتناب ناپذیرند، در اینجا این وظیفه ی واحد منابع انسانی است که مثل یک مشاور اختلافات را برطرف نماید. مدیران منابع انسانی با شنیدن شکایات و مشکلات کارمندان به ارائه راه حل می پردازند.

گسترش روابط عمومی

یکی از مسئولیت های واحد منابع انسانی در بعضی از سازمان ها توسعه روابط عمومی است. مدیران منابع انسانی با برگزاری جلسات ، سمینارها و انجمن‌های کاری با بخش‌های مختلف کسب و کار ارتباط برقرار می کنند و بعضا نقش مؤثری را در تهیه‌ی برنامه‌های کاری و بازاریابی ایفا می‌‌نمایند.

امروز درباره مدیریت منابع انسانی که یکی از مهم ترین بخش ها در مدیریت کسب و کار به شمار می آید سخن گفتیم. ما بر این باوریم که هر سازمانی بدون واحد منابع انسانی مناسب در تحقق اهداف خود با مشکل مواجه خواهد شد و صرف نظر از بزرگی سازمان، بهتر است بخشی از بودجه سازمان به این امر مهم تخصیص یابد.

در صورتی که به این مطلب علاقه مندید می توانید به مقاله ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی نیز رجوع کنید.

۱۴ دیدگاه برای “سیستم مدیریت کسب و کار چگونه کار می کند؟

 1. واقعا هم در دنیای امروز منابع انسانی یکی از بخش های مهم هر سازمانی هست.کسی که بتونه دانش و تخصص فرآیند جذب و تعدیل هر نیرو رو بدونه و بتونه اون رو مدیریت کنه

 2. منابع انسانی هر سازمانی عضو تپنده اون سازمان هست.مرسی از مطلب کاربردیتون

 3. سلام و عرض خسته نباشید
  خواشتم ببینم چطور میتونم با نرم افزار مدیریتیتون کار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   داخل سایت karsu.ir میتونید در قسمت ماوره شماره تماستون رو ثبت کنید تا همکارانمون باهاتون تماس بگیرند
   یا میتونید با شماره تماس بالای سایت با ما در تماس باشید
   از این طریق میتونید مشاوره رایگان دریافت کنید

 4. من از نرم افزار کارسو دارم استفاده میکنم و به کاربرای صفحتون حتما پیشنهادش میکنم
  اگر ی نرم افزار مدیریت منابع انسانی خفن میخواین حتما کارسو امتحان کنید
  ضرر نمیکنید

  1. خانم حشمتی خیلی خوشحالیم که شما راضی بودید سپاس فراوان از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.