برنامه ریزی منابع سازمان

ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی

ERP یک راه حل نرم افزاری برای مدیریت کسب و کار است که به یکپارچه سازی اطلاعات درباره فعالیت های روزانه یک سازمان کمک می کند. به تعبیر ساده تر ERP مثل یک چسب است که تمام کامپیوترهای سازمان را به هم متصل می کند. از جمله بخش هایی که در ERP سازماندهی و برنامه ریزی می شوند میتوان به فعالیت های مالی، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، تدارکات، مدیریت ریسک، زنجیره تامین و عرضه اشاره کرد. 

سیستم های ERP بین تعداد زیادی از فرآیندهای تجاری ارتباط برقرار می کنند. این سیستم ها اطلاعات مربوط به معاملات سازمان را از چندین منبع جمع آوری می کنند و با حذف اطلاعات اضافی، منبعی یکپارچه از اطلاعات صحیح ارائه می نمایند.

همچنین نرم افزار مدیریت منابع سازمانی به کسب و کارها کمک می کنند که با ایجاد ارتباط میان بخش های تولید، توزیع، مالی و منابع انسانی به خودآگاهی بیشتری برسند. این نرم افزارها روند کار هر بخش را به کل سازمان پیوند می دهند و با کشف ناسازگاری ها، فرآیندهای تکراری پرهزینه را حذف می کنند.

فرقی نمی کند که سازمان شما در چه زمینه ای کار می کند؛ امروزه استفاده از سیستم های ERP برای تمامی کسب و کارها تبدیل به یک ضرورت شده است. در مقالات دیگر درباره نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین و نرم افزار حضور غیاب آنلاین که خود بخش مهمی از برنامه ریزی منابع سازمانی به حساب می آیند صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم درباره اهداف و مزایای استفاده از سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی بیشتر توضیح دهیم.

بازده بالاتر

استفاده از ERP باعث می شود فرآیندهای داخلی یک سازمان سریعتر انجام پذیرند و موثرتر واقع شوند. نمایش اطلاعات در این سیستم ها Real-time یا بلادرنگ است و با استفاده از آن ها جمع آوری اطلاعات، تحلیل و ارائه گزارش بسیار آسان می شود؛ این اتفاق می تواند به شما در تصمیم گیری بهتر کمک کند.

همچنین استفاده از این نرم افزارها می تواند برنامه ریزی تقاضا ، تهیه لیست موجودی کالا و پلن تولید را ساده تر کند و جلوی تاخیرات احتمالی را در روند تولید بگیرد. مثلا اگر روزی در امکانات تولید یکی از تامین کنندگان شما نقصی به وجود آید شما بلافاصله مطلع می شوید؛ در این صورت ممکن است بخواهید سریعا به تامین کننده ای دیگر سفارش دهید یا برنامه تولید را عوض کنید و به مشتری درباره تاخیر احتمالی اطلاع دهید. اما به هر حال شما می توانید واکنشی به موقع نشان دهید.

هزینه کمتر

کاهش هزینه یکی از اصلی ترین دلایل روی آوردن کسب و کارهای بزرگ و کوچک به سیستم های ERP است. این سیستم ها مراحل اضافی را از فرآیند تولید حذف می کنند و با این کار ضمن افزایش راندمان تولید، هزینه های اضافی را نیز از بین می برند.

استفتده از سیستم های ERP همچنین می تواند پیش بینی های مربوط به فروش را بهبود بخشد که این امر کمک قابل توجهی به مدیریت موجودی کالا می کند. مثلا اگر شما به عنوان یک تامین کننده قطعات، بدانید که هر کدام از مشتری هایتان چه زمانی به کالای شما نیاز دارد، می توانید برای تولید محصولاتتان برنامه ریزی کنید و در حد پاسخگویی به تقاضای آن ها تولید نمایید. به این ترتیب شما کمتر با مشکل کمبود و یا اضافه بودن موجودی کالا مواجه خواهید شد.

کیفیت

برنامه ریزی منابع سازمان

بهبود کیفیت یکی دیگر از اهداف برنامه ریزی منابع سازمانی است. ERP به مدیران کمک می کند که معیاری برای کیفیت عملکرد داشته باشند. این معیار می تواند با توجه به عملکرد دیگر شرکت ها در همان صنعت و یا بر اساس استانداردهای رسمی کیفیت در نظر گرفته شود.

ERP تشخیص نقایصی که در محصولات و تولید وجود دارد را آسان تر می کند و به رفع آن ها کمک می نماید. بهبود کیفیت منجر به رضایت مشتری و ماندگاری او می شود که این خود به منزله رسیدن به سود بیشتر برای سازمان است.

سودآوری

ایجاد فرآیندهای موثر، کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت در کنار هم می توانند یک سازمان را به سمت حاشیه سود بیشتر سوق دهند. کیفیت، به برند ارزش اضافه می کند و این ارزش، خود میتواند منجر به افزایش سهم بازار شما شود. برنامه ریزی یک پارچه برای تقاضا، کنترل موجودی و تحلیل گزارش های مالی به شما کمک می کنند که تغییرات را در عادات خرید مشتری پیش بینی کنید و بهترین تصمیم را برای پایداری حاشیه سودتان اتخاذ نمایید.

مدیریت یک کسب و کار از بخش های زیادی تشکیل شده که رسیدگی به هر کدام از آن ها نیازمند تخصص و تجربه است.

در این مقاله تلاش کردیم که نگاهی دربرگیرنده به اهداف ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی بیندازیم. همانطور که بیان شد امروزه استفاده از این سیستم ها تبدیل به یک ضرورت شده است؛ صرف نظر از اینکه کسب و کار شما در چه زمینه ای است و یا چقدر وسعت دارد،  این نرم افزارها به بهتر شدن اوضاع کسب و کار شما کمک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.