مدیریت پدرانه

سبک مدیریت پدرانه

لروی ایمز در رابطه با مدیریت میگوید: “مدیر کسی است که بیشتر از آنچه دیگران می بیند ، و دورتر از آنچه دیگران می بیند و قبل از دیدن دیگران می بیند.”

یکی دیگر از انواع مدیریت کسب و کار ،مدیریت پدرانه یک رویکرد مدیریتی است که شامل شخصیتی مقتدر و مسلط می شود که مانند یک پدرسالار با شرکا و کارمندان رفتار می کند دقیقاً مانند اعضای خانواده های بزرگ. مدیران به نوبه خود از کارمندان انتظار اعتماد ، اطاعت و وفاداری دارند.

یک مدیر، چنان فضای دوستانه ای را در محیط کار ایجاد می کند که کارمندان، تیم خود را به عنوان یک خانواده در نظر می گیرند. علاقه به عضویت در یک گروه تمایل طبیعی انسان است. سازمانها مدیرانی دارند که موقعیتی مقتدرانه را برای تعیین بهترین شرایط برای تیم اشغال می کنند.

ویژگی مدیریت پدرانه

ویژگی های مدیریت پدرانه

از ویژگی های این نوع مدیریت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

دلسوزی

دلسوزی عنصری اساسی است که وفاداری کارمندان نسبت به سازمان را افزایش می دهد. مدیریت پدرانه به معنای اطمینان از احساس ارزشمند بودن و راحتی کارمندان است. اگر از دلسوزی و همدلی بی بهره باشید ، نمی توانید با احساسات زیردستان ارتباط برقرار کنید. تحقیقی که توسط مرکز دانشگاه ویسکانسین-مدیسون برای تحقیق در مورد ذهن های سالم انجام شد ، نشان داد که مراقبه فعالانه ترحم به افراد کمک می کند تا رفتارهای نوع دوستانه تری داشته باشند. از این رو ، مراقبت دلسوزانه در برنامه روزانه خود ، تضمین می کند توانایی بیشتری در برقراری ارتباط با احساسات کارمندان خود دارید. ایجاد یک رابطه قابل اعتماد با آنها.

مهارت های سازمانی خوب

مدیریت پدرانه مهارتهای سازمانی خوبی می طلبد. آنها مجموعه ای از توانایی ها را شامل می شوند که به یک  مدیر کمک می کنند تا برنامه ریزی کند ، اولویت بندی کند و به هدف خود برسد.

قاطعیت

در مدیریت پدرانه ، تصمیم گیری کاملاً به عهده مدیر است ، که این امر به تخصص ، دانش و توانایی تصمیم گیری مناسب نیاز دارد. به عنوان یک مدیر پدرانه ، شما توانایی پرداختن به تصمیمات خود را ندارید.

توانایی تصمیم گیری و حرکت به جلو ممکن است کار آسانی به نظر برسد ، که قطعاً چنین نیست ، زیرا مسئولیت های بزرگتری با قدرت زیاد به دست می آید.

 توانمند سازی

شما به عنوان یک مدیر، میخواهید آنها رشد کنند و موفق شوند ، همانطور که پدر یا مادر می خواهند فرزندانش رشد کنند. به همین ترتیب ، این مدیران به پیروان قدرت می دهند تا به اهداف خود برسند و به عنوان یک فرد و همچنین به صورت حرفه ای رشد کنند.

توانمند سازی نیاز به تعادل دقیق استقلال کامل و مدیریت خرد دارد. مدیریت پدرانه یا مدیریت پدرسالارانه در مورد تصمیم گیری سازمان به کارمندان آنقدر اختیار نمی دهد و همچنین به مدیر نیاز ندارد که عملکرد کارمندان را زیر سوال ببرد.

تاثیرگذاری

مهم است که مدیران بر زیردستان تأثیر بگذارند. این سبک  مدیریتی با توجه به تصمیم گیری ، قدرت زیادی را در اختیار مدیر قرار می دهد. مدیریت پدرانه به اندازه سبک های دیگر مدیریتی مقتدر نیست.

تأثیر از بسیاری جهات آشکار می شود. شما می توانید با دانش گسترده خود یا از طریق مهارت های ارتباطی برتر که آنها را مجذوب خود می کند ، بر زیردستان خود تأثیر بگذارید.

مدیریت

یک مدیر پدرسالارانه یا پدرانه به دنبال تقویت و بهبود افراد از طریق پشتیبانی از مهارتهای آنها و فراهم آوردن فرصتهایی متناسب با علایق و استعدادهای آنان است. به این ترتیب ، یک مدیر می تواند نیروی کار قدرتمند و وفاداری را پرورش دهد.

عناصرمدیریت پدرانه

عناصر مدیریت پدرانه

سبک های مدیریتی در کشورهای آسیایی مانند چین اغلب به عنوان مدیریت پدرانه تعریف می شود. ریشه سنتی مدیریت پدرانه در چین است. بر این اساس ، مدیریت پدرانه از سه عنصر اصلی تشکیل شده است:

مدیریت خودکامه

پیشینه فلسفی و تاریخی مدیریت خودکامه را می توان با نفوذ کنفوسیوس در چین توصیف کرد. این فلسفه مدیران را ملزم به داشتن حق قانونی برای سلب اختیار از پیروان می داند و حاکی از آن است که هر پیرو ملزم به اطاعت از مافوق خود است. مدیران در این سبک از مدیریت نظارت دقیق بر کارگران را انجام می دهند و این مدیر است که همیشه تصمیم نهایی را می گیرد.

مدیریت خیرخواهانه

این نوع مدیریت همچنین در متون چینی ذکر شده است. این مدیریت بر روی بهزیستی شخصی و خانوادگی زیردستان به شیوه فردی و جامع تمرکز دارد. این مدیریت اغلب در مقایسه با دو سبک دیگر (خودکامه و اخلاقی) بیشترین سبک مدیریتی را دارد.

مدیریت اخلاقی

مدیریت اخلاقی به توانایی های مدیر و ویژگی اخلاقی او مربوط می شود. که به عنوان الگویی برای پیروان خود عمل می کند. مدیران احترام و رفتار منصفانه با مردم نشان می دهند و از قدرت خود سواستفاده نمی کنند. عنصر اصلی مدیریت اخلاقی این است که هدف آن خدمت رسانی باشد. به جای آرزوی پیروی. مدیران اخلاقی به جای اینکه مهارت های خود را به نمایش بگذارند ، تمایل دارند ظرفیت های دیگران را توسعه دهند.

جمع بندی:

مدیریت پدرسالاری بسیار نزدیک به مدیریت استبدادی است. این مدل مدیریتی در کشورهای شرقی مانند هند و چین مورد احترام است. نقطه تمرکز در اینجا ساختار تصمیم گیری نیست ، بلکه یک جامعه بزرگ است که مدیر مسئول زیر دستان خود است. ظاهراً ، اگر یک مدیر پدرانه از طریق تعهد و تخصص خود محیط وفاداری ایجاد کند ، این سبک می تواند برای یک سازمان مفید باشد. رهبری پدرانه یک چارچوب قدرتمند برای تقویت بهره وری و انگیزه کارکنان است ، و کارآیی را بدون آسیب رساندن به سلامت کارکنان تشویق می کند. با این وجود ، مدیر می تواند تصمیمات درستی اتخاذ کند. انتظارات زیادی از زیردستان خود ندارد و همیشه آنها را به ابزار مناسب برای رشد مجهز نمی کند. مدیریت پدرانه می تواند به دلیل عدم ابتکار و خلاقیت و رفتار ظالمانه آن ، سازمان را متضرر کند.

امروزه با آنلاین شدن کسب و کار ها بهتر  است در رابطه با مدیریت آنلاین کسب و کار هم مطالعه داشته باشید. تا بتوانید کسب و کارتان را به روز کنید،به یاد داشته باشید مهم ترین نکته در رابطه با مدیریت نوین این است که تعاملات شما بسیار بیشتر می شود و در نتیجه کار هایتان بهتر پیش میرود.

کارسو با ارائه محصول در کنار شما مدیران مجموعه ها است تا بتواند روند بهبود سیستمی مجموعه شما را ارتقا دهد.

اشتراک گذاری

برچسب ها

ارسال دیدگاه

0 دیدگاه برای مدیریت پدرانه