مدیریت استبدادی

مدیریت مستبد بعنوان یکی از سبک های مدیریتی است. که به عنوان مدیریت اقتدارگرا هم شناخته می شود ، یک سبک مدیریتی است که با کنترل فردی بر تمام تصمیمات و اندک در نظر گرفتن اعضای گروه مشخص می شود. مدیران خودکامه معمولاً بر اساس ایده و قضاوت خود انتخاب می کنند و بندرت توصیه پیروان را می پذیرند. مدیریت استبدادی کسب و کار شامل کنترل مطلق و استبدادی بر یک گروه است. 

مانند دیگر سبک های مدیریتی ، سبک خودکامه، هم مزایا و هم معایبی  دارد. کسانی که به شدت به این روش اعتماد می کنند اغلب به عنوان یک رئیس یا دیکتاتور شناخته می شوند ، این سطح کنترل می تواند فوایدی داشته باشد و در شرایط خاص مفید باشد.

زمان و مکان استفاده از سبک اقتدارگرا می تواند به عواملی مانند شرایط ، نوع وظیفه گروه و خصوصیات اعضای تیم بستگی داشته باشد. اگر شما تمایل دارید که از این نوع رهبری با یک گروه استفاده کنید ، یادگیری بیشتر در مورد سبک خود و شرایطی که این سبک در آنها بیشتر موثر است می تواند مفید باشد.

اصول مدیریت استبدادی :

 • اعضای گروه اعتماد به نفس انجام دادن کارهای بزرگ را ندارند.
 • افرادی کمی در این مجموعه ها مشغول به کار می شوند.
 • محیط های ساختار یافته را تشکیل می دهند.
 • خلاقیت و تفکری وجود ندارند.

معایب مدیریت استبدادی

 • دلسرد شدن کارمندان
 • ایجاد کینه و نفرت در کارمندان
 • نادیده گرفته شدن ایده های کارمندان 

در حالی که مدیریتی خودکامه در بعضی مواقع می تواند سودمند باشد ، موارد بسیاری نیز در این سبک مدیریتی وجود دارد که می تواند مشکل ساز باشد. افرادی که از سبک مدیریتی خودکامه، استفاده می کنند غالباً سرسخت ، کنترل کننده و دیکتاتور تلقی می شوند. این امر گاهی اوقات می تواند موجب رنجش اعضای گروه شود.

در پایان اعضای گروه ممکن است احساس کنند که در نحوه انجام کارها هیچ گونه دخالتی ندارند و حرفی برای گفتن ندارند ، و این مسئله به ویژه هنگامی مشکل آفرین خواهد بود که اعضای ماهر و توانمند یک تیم احساس می کنند دانش و مشارکت آنها تضعیف می شود.

مزایای مدیریت استبدادی

 • تصمیم گیری سریع به ویژه در شرایط اضطراری
 • زنجیره ای از فرماندهی یا نظارت مشخصی ایجاد میشود
 • مدیریت به خوبی انجام میشود

سبک خودکامه کاملاً منفی به نظر می رسد. مطمئناً می تواند در صورت استفاده بیش از حد یا اعمال در گروه ها یا موقعیت های اشتباه باشد. با این وجود ، مدیریتی مستبد می تواند در بعضی موارد سودمند باشد ، مانند تصمیماتی که باید بدون مشورت با گروه بزرگی از افراد سریعاً گرفته شود. برخی از پروژه ها برای دستیابی به موفقیت سریع و کارآمد به مدیریتی قوی نیاز دارند. وقتی مدیر آگاه ترین فرد در گروه باشد ، سبک خودکامه می تواند منجر به تصمیم گیری سریع و موثر شود.

چگونه می توان موفق بود

سبک خودکامه می تواند در بعضی از زمینه ها مفید باشد ، اما آسیب های خود را نیز دارد و برای هر محیط و هر گروه مناسب نیست. اگر این سبک مدیریتی غالب شما باشد ، مواردی وجود دارد که هر زمان در یک نقش ندیریتی هستید باید آنها را در نظر بگیرید:

 • به حرف اعضای گروه خود گوش دهید، حتی اگر نتیجه را تغییر ندهید.
 • قوانین شفاف وضع کنید.
 • قابل اعتماد باشید.
 • به یادگیری کارمندان خود کمک کنید.

3 نکته در رابطه با وظایف مدیریتی که نقش مهمی در پیشرفت مجموعه دارد:

 1. مربی بودن

یکی از مهمترین وظایف مدیریتی مربیگری است. مدیران باید افرادی باشند که به اعضای تیم خود جهت صحیحی را برای پیشرفت نشان می دهند.

 • عامل تغییر

در حقیقت، شما حتی یک روز را هم نمیتوانید بدون تغییر به پایان برسانید.

 • کنترل کردن

کنترل نیز یکی از کارکردهای مدیریتی مانند برنامه ریزی، ایجاد انگیزه ، سازماندهی.

این وظیفه چیزی است که به شما تصویر اشتباهات و شکست های احتمالی بین آنچه را که برنامه ریزی کرده اید و نتایج واقعی حاصل از اجرای برنامه هایتان را به شما ارائه می دهد.

تفاوت مدیریت دموکراتیک با مدیریت استبدادی

مدیریت مستبد در مقابل مدیریت دموکراتیک یک مهارت است؛ که به یک شخص نیاز دارد تا برای دستیابی به اهداف داوطلبانه در زیردستان تأثیر بگذارد و آنها را تحریک کند تا برای رسیدن به اهداف سازمان تلاش کنند. براساس اهداف و زیردستان ، سازمان می تواند از بین سبک های مختلف رهبری انتخاب کند. مدیریت خودکامه که از آن به عنوان مدیریتی یکنواخت یاد می شود ، یکی از سبک هایی است که شامل تمرکز قدرت تصمیم گیری است.

در مدیریتی خودکامه ، مدیریت زیردستان را در مورد آنچه باید انجام شود و چگونگی انجام کارها هدایت می کند. از سوی دیگر ، مدیریتی دموکراتیک مدیریتی است که به زیردستان فرصت مساوی برای شرکت در فرایند تصمیم گیری در مورد آنچه که باید انجام شود و نحوه انجام آن می دهد ، می دهد.

اگر مدیریت یک مجموعه را بر عهده دارید بهتر است انواع مدیریت کسب و کار را به خوبی بشناسید و براساس محیط کاری خود یکی از انواع مدیریت ها را انتخاب کنید. نکته مهم در این رابطه این است که هر انسانی با توجه به نوع شخصیت و جایگاهی که دارد یک سبک مدیریتی را درون خود دارد و فقط کافی است از آن استفاده کند.یکی از مسائل مهم مدیریت که برای هر نوع سبک های مدیریت است حضور به موقع در جلسات داخلی و خارجی مجموعه است، کارسو با ارائه تقویم سازمانی آنلاین این موضوع را برای شما  مدیران که کسب و کار های اینترنتی و یا غیر اینترنتی را انجام می دهید به راحتی انجام داده است.

اشتراک گذاری

برچسب ها

ارسال دیدگاه

0 دیدگاه برای مدیریت استبدادی