همه چیز درباره مدیریت کسب و کار

مدیریت منابع انسانی قسمتی از مدیریت کسب و کار است که به یافتن، غربالگری، استخدام و آموزش کارکنان می پردازد. در قرن حاضر که شرایط کسب و کارها به سرعت در حال تغییر است، سیستم مدیریت منابع انسانی نقشی اساسی در موفقیت و کیفیت کار شرکت ها دارد.

از دیگر وظایف مدیریت کسب و کار می توان به غرامت و پاداش ، اخراج و به روز رسانی قراردادهای کارکنان بر اساس قانون اشاره کرد. امروزه بسیاری از شرکت ها از سیستم سنتی منابع انسانی که با حضور مدیر منابع انسانی در شرکت همراه بود فاصله گرفته اند و مسائلی مثل نرم افزار حقوق و دستمزد را برون سپاری کرده و یا از طریق سامانه های آنلاین انجام می دهند. از کاربردی ترین سامانه ها در این زمینه نرم افزار حضور غیاب آنلاین می باشد.

صرف نظر از بزرگی یک سازمان، داشتن واحد منابع انسانی یکی از اجزاء ضروری هر کسب و کار است. دپارتمان HR وظیفه دارد بهره وری کارکنان را به حد اکثر برساند و از سازمان در برابر مشکلاتی که توسط نیروی کار ایجاد می شود محافظت کند.

وظایف مدیر کسب و کار چیست؟

در اوایل 1980 تلاش هایی برای ابتکار استراتژیک در بخش های منابع انسانی انجام می گرفت. این جنبش بر اساس پژوهش هایی درباره تأثیر مسائل مربوط به کارمندان در موفقیت دراز مدت شرکت انجام شد. این استراتژی ها به استراتژی های HRM معروف شدند. HRM یا مدیریت منابع انسانی یک رویکرد جامع در مدیریت کارمندان، شرایط و فرهنگ سازمانی است که بر استخدام، مدیریت و جهت گیری کلی کارکنان سازمان متمرکز است.

معمولا کسب و کاری که از استراتژی های مدیریت کسب و کار استفاده می کند، نقش فعال تری در بهبود نیروی کار سازمان ایفا می کند. چرا که می تواند فرآیندها، رویکردها و راهکارهایی را به مدیریت پیشنهاد کند. گوگل به عنوان شرکتی که از طریق منابع انسانی رویکرد فعال تری را برای روابط کارمندان در پیش گرفت یکی از بهترین مثال هاست. برای شرکتی مثل گوگل کارمندانِ شاد، معادل کارمندان مفیدند.

مهمترین وظایف مدیر کسب و کار

استخدام و آموزش کارکنان

استخدام و آموزش کارکنان یکی از اساسی ترین مسئولیت های مدیر منابع انسانی است. دلیل وجود واحد منابع انسانی یافتن و استخدام افراد شایسته، متناسب با ارزش های سازمان است. همچنین در مواقع لزوم بر اساس نیاز سازمان برنامه‌های آموزشی برای کارکنان گذاشته می شود و افراد این فرصت را پیدا می کنند که با تقویت دانش و مهارت هایشان ، خود را برای پیشرفت در آینده آماده نمایند.

 ارزیابی عملکرد کارکنان

HRM  پتانسیل های افراد را کشف می کند، آن ها را در زمینه مورد نظر تشویق می نماید و سپس به آنها پیشنهاداتی برای پیشرفت در کار ارائه می‌دهد. تیم منابع انسانی با کارکنان به شکل انفرادی ارتباط برقرار می کتد تا اطلاعات مورد نیاز خود را برای همه‌ی مشاغل موجود در سازمان بدست آورد . منابع انسانی می تواند با شناختی که از افراد سازمان بدست می آورد طرح کلی اهداف سازمان را به شکلی بهتر شکل دهد. ارزیابی عملکرد از جمله مواردی است که اگر به صورت منظم انجام شود منجر به افزایش انگیزه کارمندان می گردد.

کنترل جوّ محیط کار

عملکرد افراد به شدت تحت تاثیر جو سازمان است و کنترل جو سازمان یکی از وظایف مدیر کسب و کار است. مدیر منابع انسانی موظف است که  محیط کار را  ایمن، سلامت و پاکیزه نگه دارد تا بهره وری کارکنان به حد اکثر برسد.

حل اختلافات درون سازمانی

در هر سازمانی مسائل و مشکلاتی هست که می‌تواند منجر به بروز اختلاف میان کارکنان شود، تعارضات اجتناب ناپذیرند، در اینجا این وظیفه ی واحد منابع انسانی است که مثل یک مشاور اختلافات را برطرف نماید. مدیران منابع انسانی با شنیدن شکایات و مشکلات کارمندان به ارائه راه حل می پردازند.

گسترش روابط عمومی

یکی از مسئولیت های واحد منابع انسانی در بعضی از سازمان ها توسعه روابط عمومی است. مدیران منابع انسانی با برگزاری جلسات ، سمینارها و انجمن‌های کاری با بخش‌های مختلف کسب و کار ارتباط برقرار می کنند و بعضا نقش مؤثری را در تهیه‌ی برنامه‌های کاری و بازاریابی ایفا می‌‌نمایند.

امروز درباره مدیریت منابع انسانی که یکی از بخش های مهم مدیریت کسب و کار به شمار می آید سخن گفتیم. ما بر این باوریم که هر سازمانی بدون واحد منابع انسانی مناسب در تحقق اهداف خود با مشکل مواجه خواهد شد و صرف نظر از بزرگی سازمان، بهتر است بخشی از بودجه سازمان به این امر مهم تخصیص یابد.

در صورتی که به این مطلب علاقه مندید می توانید به مقاله ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی نیز رجوع کنید.

انواع مدیریت کسب و کار

سبک مدیریت روشی است که در آن یک مدیر برای تحقق اهداف خود کار می کند. سبک مدیریت شامل راهی است که یک مدیر برنامه ریزی ، سازماندهی ، تصمیم گیری برای کارمندان خود می کند. این موضوع به چندین عامل بستگی دارد که شامل : شرکت ، سطح مدیریت ، صنعت ، کشور و فرهنگ و همچنین خود شخص می شود.

مدیر مؤثر کسی است که بتواند ضمن پاسخگویی به عوامل مختلف ، ضمن حفظ تمرکز خود در رسیدن به موفقیت در اهداف ، سبک مدیریت خود را تنظیم کند.چندین نوع مدیریت متداول وجود دارد که از جمله آنها می توان به دموکراتیک ، استبدادی ،سنتی، پدرسالاری، لایزر فایر و اقناعی  اشاره کرد.

شیوه مدیریت دموکراتیک

انواع مدیریت دموکراتیک، هنگامی استفاده می شود که کارمندان قادر به بازخورد یا اطلاعات تصمیم گیری های تجاری باشند. تحقیقات نشان داده است که این سبک از مدیریت می تواند میزان یادگیری و پیشرفت کارکنان را در یک شرکت به بالاترین میزان برساند. این شیوه  به شرکت و یا کسب و کار شما این کمک را بکند تا در زمان کمتری با یک تیم که درحال تعامل با یکدیگر هستند به پیشرفت برسید.

شیوه مدیریت استبدادی

سبک مدیریت استبدادی، به صاحب تجارت اجازه می دهد تا فردی باشد که تصمیم گیری و رهبری شرکت را از طریق محیط کسب و کار انجام دهد.  در این روش مدیریتی مدیر مجموعه یک چشم انداز را انتخاب می کند و کارکنان خود را به سمت آن هدف سوق می دهد. در این نوع محیط های کاری کارمندان تشویق نمی شوند از مدیران خود سوال بپرسند و ایده هایشان را ارائه دهند یا افکار خود را در مورد بهبود فرآیند ها به اشتراک بگذارند و در بعضی از موارد از انجام کار بطور جدی دلسرد می شوند.

شیوه مدیریت پدرسالاری

ویژگی مدیریت پدرانه،  وقتی بهترین شرایط ممکن برای هر کارمند ایجاد شود ، به عنوان مدیریت پدرانه شناخته می شود.  در حال حاضر در عصری زندگی می کنیم که باید در تمامی مراحل زندگی با دیگران  تعامل داشته باشیم و این شیوه از مدیریت بطور کلی با گذشته زمان منسوخ شده است و با توجه به محیط کاری باید یک شیوه مدیریتی دیگری را جایگزین این شیوه کنید.

شیوه مدیریت Laissez-faire

شیوه مدیریت Laissez-faire ، بیشترین استقلال کارمندان را دارد و اجازه می دهد تصمیماتی با نظارت ناچیز بر صاحب مشاغل گرفته شود و در اصل کارمندان برای کارهای مربوط به خود تصمیم گیری می کنند و نتیجه کار را برعهده میگیرند. در این شیوه مدیریتی با توجه به تحقیقات انجام شده کسب و کار کمترین میزان بهره برداری اتفاق میفتد و میزان پیشرفت کارکنان بسیار پایین است. با این حال مهم است که بدانیم این شییوه مدیریتی در چه کسب و کار هایی نتیجه مطلوبی میدهد.

شیوه مدیریت سنتی

مدیریت سنتی سلسله مراتبی از کارمندان است ، با مدیریت سطح پایین ، متوسط و ارشد. مدیر انتظاراتی را برای اهدافی که کارمندان باید انجام دهند ایجاد می کند و  راندمان کاری را بالا میبرد و فشار کاری را روی کارکنان خود افزایش میدهد و این کار باعث کاهش کیفیت کارها می شود.

شیوه مدیریت اقناعی

در  سبک مدیریت اقناعی، مدیران از مهارتهای اقناعی خود برای متقاعد کردن کارکنان استفاده می کنند که تصمیمات یک جانبه ای که مدیر اجرا می کند به نفع تیم ، بخش یا سازمان است. به جای اینکه فقط کارمندان به انجام وظایف خود عمل کنند ، مدیران با استفاده از این سبک سوالات را ایجاد می کنند و فرایند تصمیم گیری و دلیل منطقی بودن سیاست ها را توضیح می دهند. این کار  می تواند به کارکنان کمک کند که احساس کنند  آنها بخش قابل اعتماد و با ارزش تری از کارمندان هستند و در تصمیم گیری های کلیدی تجاری شرکت می کنند و منجر به پایین آمدن سطح نارضایتی یا تنش بین مدیریت و کارکنان می شوند. این سبک را زمانی می توانید  استفاده کنید که شما تجربه بیشتری در رابطه با موضوع دارید. که در آن موارد ، شما متخصص هستید.

شیوه مدیریت تحلیلگرا

در سبک مدیریت تحلیلگرا، چابک و متمرکز بر رشد است.مدیران تلاش خود را بر سوق دادن پرسنل خود برای دستیابی به موفقیت های بیشتر از طریق تشویق متمرکز می کنند ، آنها  به طور مداوم انگیزه تیم های خود را بالا برده و راه های دستیابی به موفقیت های خود نزدیک تر  می کنند. مدیران در کنار کارمندان خود کار می کنند و با نشان دادن اخلاق کاری خودشان ، تیم خود را به تلاش بیشتر می رسانند. از این شیوه میتوانید در شرکت هایی که صنایع پر سرعت یا دوره ای از تغییرات را در صنعت ، سازمان یا بخش پیش بینی می کنند، این سبک به تیم ها کمک می کند همچنین کمک به کارکنان شما روحیه ی چابک ، انعطاف پذیر و خلاقانه می دهد.

اگر شما مدیریت یک کسب و کار را بر عهده دارید بهتر است بدانید با توجه به پیشرفت و توسعه علم و افزایش سیستم های دیجیتال می توانید کارهایتان را به راحتی مدیریت کنید و زمان کمتری را برای محاسبه ساعت های کاری و یا محاسبه حقوق های کارمندان خود بگذارید.

کارسو با ارائه محصولات حضور غیاب آنلاین، نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین، تقویم سازمانی، دستگاه حضور غیاب، سامانه پرسنلی، اتوماسیون تغذیه و رهگیری آنلاین کارمندان در کنار شما مدیران حضور پیدا کرده است تا کمترین خطاهای محاسباتی را رفع کند و کسب و کار شما را به گام های بعدی پیشرفت نزدیک کند.

نکته بسیار مهم در رابطه با مدیریت کسب و کار این است که،  اگر می خواهید یک کسب و کار موفق داشته باشید باید به  تمامی علوم مربوط به حوزه فعالیت خود آگاه باشید و استراتژی های مدیریت را به خوبی در نظر داشته باشید به نقل قول از پاول هاوکن:  مدیریت خوب، هنر ایجاد راه حل های سازنده برای مشکلات است. این اتفاق تنها زمانی می افتد که شما هنگامی که در شرایط بحرانی  قرار می گیرید باید بتوانید به خوبی موقعیت را بررسی کنید و از بحران ایجاد شده بیرون بیایید این را به خاطر بسپارید که علم مدیر ارزشمند ترین موضوع برای کارمندان و موفقیت یک شرکت است.

 

اشتراک گذاری

برچسب ها

ارسال دیدگاه

0 دیدگاه برای همه چیز درباره مدیریت کسب و کار